САЩ призоваха Турция да преразгледа решението си за започване на офшорни сондажни операции край Кипър, съобщава турският вестник "Сабах", предаде БГНЕС.
Още: Фицо се уплаши от "преврат" като Майдана в Украйна, спешно затяга мерките
Още: Около 1000 севернокорейски войници вече са загинали в Курск
"Съединените щати са дълбоко обезпокоени от обявените от Турция намерения за започване на офшорни сондажни операции в област, заявена от Република Кипър като изключителна икономическа зона", заяви Морган Ортагус, говорител на Държавния департамент на САЩ.
Ортагус нарече този ход "провокативен" и заяви, че рискува да повиши напрежението в региона. "Призоваваме турските власти да спрат тези операции и насърчаваме всички страни към сдържано поведение", се казва в изявлението му.
Припомняме, че турският сондажен кораб "Фатих" започна сондаж на втори кладенец в Източното Средиземноморие в петък, 3 май, и ще продължи да работи до 3 септември. "Фатих" беше изпратен от южното пристанище на Анталия с три помощни кораба и фрегата към изключителната икономическа зона на запад от остров Кипър.
Още: Олаф Шолц: Тръмп ще бъде предизвикателство, вече е толкова ясно
Още: Вучич: България и други страни от ЕС работят срещу Сърбия
Турското външно министерство съобщи в събота, 4 май, че Турция винаги поддържа ангажимента си към международното право по време на изследването на региона, в отговор на изявление от ЕС за сондиране на въглеводород в Източното Средиземноморие.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: КНДР планира да изпрати подкрепления в Русия до два месеца: The New York Times
Още: Зеленски: Западните разузнавания бяха в контакт с Русия през трите години война. Аз съм против това
Външното министерство на Турция отхвърли изявлението на върховния представител на ЕС по външните работи и политиката на сигурност Федерика Могерини, призоваващо Турция да преразгледа плановете си за започване на проучвателни сондажи за нефт и газ край остров Кипър, отбелязвайки, че Турция ще извърши сондажите в съответствие със законните си права, произтичащи от международното право. Освен това външното министерство на Турция отбеляза, че гръцко-кипърската администрация безотговорно рискува сигурността и стабилността в Източното Средиземноморие, като пренебрегва правата на кипърските турци и отхвърля сътрудничеството, въпреки предупрежденията на Турция. Министерството заяви също, че ЕС, който не е успял да предприеме конкретни стъпки за разрешаване на проблема, няма право да казва нищо на Турция. Тя последователно се противопоставя на гръцко-кипърската администрация за едностранната сондажна дейност в Източното Средиземноморие.
Островът е разделен от 1974 г., когато превратът на кипърските гърци е последван от насилие срещу турците на острова и намесата на Анкара като гаранционна сила. Преговорите за Кипър се възобновиха след плана на Анан от 2004 г., с който се обединиха турската кипърска и гръцката кипърската общност. Статутът на острова остава неразрешен въпреки поредицата от дискусии, възобновени през май 2015 г.