Хърватия ще закупи до 50 танка Leopard от Германия в рамките на сделка, която включва изпращане на някои от по-старите X танкове и друго военно оборудване в Украйна, предаде АФП.
Още: Der Spiegel: Това не е мирен план, а план за ескалация на войната
Още: Франция се пази от руски шпиони
Писмото за намерения, подписано от хърватския министър на отбраната Иван Анушич и германския му колега Борис Писториус в Берлин, предвижда Загреб да достави на Украйна 30 танка, 30 бойни машини, боеприпаси и оборудване.
Според хърватското министерство на отбраната стойността на тези по-стари оръжия, произведени в Източна Европа, ще бъде приспадната от общата цена за новите Leopard 2A8, които Хърватия ще закупи.
Още: Триъгълна сделка: Чехия дава танкове на Украйна и получава нови от Германия
Още: Генерал от Генералния щаб на руската армия бе взривен показно в Подмосковието (ВИДЕА)
Още: Забранено е на крал Чарлз III да присъства на погребението на папа Франциск
„Добавената стойност на този модел на покупка е помощта за Украйна в борбата ѝ срещу руската агресия“, заявиха от министерството.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Ватиканът показа как ще изглежда гробът на папа Франциск (СНИМКА)
Подробностите по споразумението ще бъдат обявени след пълното му подписване.
Анушич заяви, че споразумението ще бъде изпълнено бързо.
„Това е един от най-важните проекти за модернизация на хърватската армия“, подчерта хърватският министър.
Още: Гръцката мафия извърши екзекуция посред бял ден (ВИДЕО)
Още: Русия атакува украинския град Павлоград, сред убитите има дете (СНИМКИ)
Според министерството Хърватия ще закупи и произведени в САЩ ракетни системи Himars M142, както и безпилотни летателни апарати.