Холандското правителство обжалва важно решение от 2015 г., според което Амстердам трябва да намали парниковите газове с една четвърт до 2020 г.
Още: В Хърватия започват бойкот и на банките, и на мобилните оператори?
"Настоящото правителство вече е изключително активно по отношение на климата", заяви адвокат Берт-Ян Хутзагерс пред апелативния съд в Хага.
Преди три години около 900 холандски граждани, водени от групата за опазване на околната среда Urgenda, спечелиха следен от обществеността съдебен процес, с който се стремяха да принудят национално намаляване на емисиите, виновни за глобалното затопляне, предаде БГНЕС.
Urgenda, която внесе случая през април 2015 г., заяви, че иска правителството да намали емисиите на парникови газове с 40% спрямо нивата от 1990 г. до 2020 г.
Още: Дежавю: Роджър Уотърс ще изнесе доклад на Съвета за сигурност на ООН
Още: Гърция ще подкрепи бизнеса на засегнатите от земетресенията острови
Съдът реши в полза на правозащитната група, призоваваща правителството да направи повече в решение, постановено няколко месеца преди споразумението за климата в Париж.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Глобалната парижка сделка предвижда мерки за намаляване на емисиите на парникови газове, за да се предотврати повишаването на температурите с повече от два градуса по Целзий.
Обжалването от страна на холандското правителство на решението на съда от 2015 г. поставя по-специално въпроса за "степента на контрола на съдиите върху бъдещите политики на държавата".
Активистите заявиха в понеделник, че холандската държава "трябва да направи повече", за да намали нивата на парникови газове.
Още: Сириец нападна с нож минувачи в Австрия, има жертви (СНИМКА)
Още: Снежна буря в Швеция предизвика невиждани верижни катастрофи (СНИМКИ)
Решение по делото се очаква през следващите месеци.
Холандското правителство този месец заяви, че възнамерява да затвори две от най-старите си централи на въглища до 2025 г.
Три останали такива централи ще трябва да приключат дейността си до 2030 г., като Нидерландия се ангажира да намали емисиите си на въглероден диоксид с 49% дотогава.