Гърция, Кипър и Франция са блокирали финансирането за доставката на турски дронове „Байрактар“ и артилерийски снаряди за Украйна, които трябваше да бъдат закупени с европейски средства, твърди гръцкото издание Kathimerini. Причината за действията на трите държави - гръцкото издание не посочва в материала си.
Още: Ватиканът: Папата е прекарал "спокойна нощ"
Как и къде са го блокирали?
По време на срещата на Комитета по политика и сигурност на Европейския съюз в началото на миналата седмица трите страни са декларирали своето противопоставяне, като са наложили вето на предложението, което изглежда има подкрепата на мнозинството от страните-членки, научи Kathimerini. ОЩЕ: Загубиха ли дроновете "Байрактар" влиянието си във войната в Украйна? (ВИДЕО)
Знаели, че се подготвя поръчка от Турция
Според дипломатически източник в Брюксел постоянните делегации на Гърция и Кипър в ЕС от известно време са имали индикации, че се организира голяма поръчка от Турция, която ще бъде финансирана с пари от ЕС, предназначени за спешните нужди на Украйна. Когато това наистина се потвърди, постоянните представители на Гърция, Кипър и Франция реагираха бързо, блокирайки процедурата.
Още: Великобритания обяви кога ще атакува Русия със санкции
Още: Папа Франциск е в критично състояние, наложило се е кръвопреливане (СНИМКА)
Дроновете "Байрактар" и войната в Украйна
В първите седмици войната в Украйна дронът, който често се споменаваше в новинарските заглавия, беше Bayraktar TB2, произведен от турския производител Baykar. Според нидерландския уебсайт за разузнаване с отворени източници Oryx - сред попаденията, регистрирани от украинските TB2, са 5 танка, 6 артилерийски установки, 6 военни кораба, два влака за логистика, две ракетни установки за залпов огън, две зенитни оръдия и над дузина ракети "земя-въздух".
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Във Франция: Загинал и тежко ранени полицаи след атака с нож на протест в защита на Конго (ВИДЕО)
Още: Урсула фон дер Лайен е възмутена от нападението срещу представителството на ЕК в София
През последната година обаче в няколко доклада беше отбелязано, че безпилотните самолети сякаш са изчезнали от наличните кадри на бойните действия и че използването им е станало по-ограничено пред лицето на по-усъвършенстваната руска противовъздушна отбрана. ОЩЕ: Заводът за "Байрактар"-и в Украйна ще бъде готов само за година и половина