Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Говорителят на Путин обяви ЕС за изнудвач и заплаши Европа с газа, руският бюджет се пука все повече

28 април 2022, 08:00 часа • 13654 прочитания

Русия отрече да използва износа на природен газ като инструмент за изнудване на Европа. Преминаването към търговия на газ в рубли се дължи на собствените действия на ЕС. Това обясни говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, предаде БГНЕС.

Вчера председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен нарече решението на "Газпром" да спре износа за Полша и България "неоправдан и неприемлив ход", като подчерта "ненадеждността на Русия като доставчик на газ".

"Това не е изнудване. Русия е била и остава надежден доставчик, ангажиран със задълженията си. Условията, които бяха посочени в президентския указ, са продиктувани от безпрецедентни враждебни стъпки срещу нас", каза Песков и добави, че решението е съобщено на купувачите на газ много преди да влезе в сила. "Бяхме ограбени от значителна част от нашите резерви. И за да избегнем повторение, беше необходим преход към нова система", добави той.

Говорителят на Кремъл предупреди, че ако страните купувачи не преминат към схемата за сетълмент в рубли, доставките за тях ще бъдат прекратени.

Русия затъва

Дефицитът в бюджета на Руската федерация ще е около 2,16 милиарда долара по предварителни оценки. Това съобщи министърът на финансите на Руската федерация Антон Силуанов, предаде "Комерсант".

Окончателният размер на бюджетния дефицит "ще зависи от антикризисната реакция на правителството" и мерките за подкрепа, от които руската икономика може да се нуждае, добави той.

"Към момента дефицитът е в размер на 1,6 трилиона рубли. Поне с тази сума нашите разходи ще надхвърлят нашите приходи", каза Силуанов. По думите му дефицитът се дължи на отлагането на плащане на данъци. "Тези пари се очаква да постъпят в държавния бюджет догодина", допълни финансовият министър.

В началото на април руският премиер Михаил Мишустин обяви, че през 2022 г. се очаква дефицитът в бюджета да е нулев.

Русия направи и оценка, че очаква спад на производството на петрол от поне 17% за тази година, но с уговорката, че се запази сегашното положение на санкции.

ОЩЕ: Опитва ли Кремъл да направи преврат в България? Говорят политолозите

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес