Германия временно ще намали данъка върху продажбите на газ, за да помогне на потребителите, които са изправени пред нарастващи сметки на фона на кризата в руските енергийни доставки, заяви канцлерът Олаф Шолц.
Намаляването на ДДС върху газа от сегашните 19% на 7% има за цел да компенсира енергийната надбавка след войната в Украйна, която се очаква да струва на домакинствата стотици евро.
"Намаленият данък върху продажбите ще се прилага, докато се прилага надбавката за газ, т.е. до 31 март 2024 г. С тази мярка предлагаме на клиентите на газ облекчение, което е значително по-голямо от допълнителната тежест, наложена от надценките", каза Шолц.
Той добави, че правителството очаква енергийните компании "да прехвърлят това намаление изцяло на потребителите", като същевременно обещава допълнителни мерки за облекчаване на държавата, "за да се намали натискът" върху домакинствата. "Въпросът за социалната справедливост е от решаващо значение, така че страната да остане единна в тази криза", каза Шолц.
В понеделник Trading Hub Europe, дружество с нестопанска цел на операторите на енергийни мрежи в Германия, заяви, че надценката е определена на 2,419 цента за киловатчас.
За четиричленно семейство със средна годишна консумация на енергия от 20 000 кВт/ч това ще възлиза на около 483,80 евро (491,85 долара) преди облагане с данъци върху стоките и услугите.
Таксата има за цел да разпредели нарастващите разходи на вносителите на енергия, след като Русия драстично прекрати доставките на газ за Германия след нахлуването си в Украйна.
Досега вносителите на газ сами поемаха допълнителните разходи, но ново правило, одобрено от правителството, им позволява да прехвърлят увеличаващите се разходи чрез таксата върху домакинствата от 1 октомври.
Шолц се опита да успокои германците, че ще получат държавна помощ, за да смекчат удара от допълнителните разходи, като многократно повтаряше: "Никога няма да вървите сами", каза той, цитиран от БГНЕС.
Водената от левоцентристите коалиция изрази опасения, че нарастващите сметки могат да доведат до социални вълнения в най-голямата икономика в Европа.
Крайнодесни и леви партии обявиха, че през септември ще започнат улични протести с искане за облекчаване на положението на германските потребители.