Германското министерство на икономиката подготви изменения в закона за енергийната сигурност, според които при остра криза и в краен случай властите ще имат право да прехвърлят под временно управление и дори да национализират енергийните компании. Това съобщи във вторник медийната група Funke, позовавайки се на проекта за изменения и цитирана от медиите.
Още: Путин обяви най-масовото призоваване на донаборници от 14 години насам
Още: Хърватия след приемането на еврото: Приливът на туристи расте
В документа се отбелязва, че Министерството на икономиката може да прехвърли на външно управление компания, която управлява жизненоважна енергийна инфраструктура, ако съществува специфичен риск това предприятието да не може да изпълни задачите си за осигуряване на дейностите в енергийния сектор. Национализацията е възможна, ако външното управление не е достатъчно за гарантиране на енергийната сигурност. Такава опция би била "последна мярка", се казва в измененията.
„В случаите, когато управлението на доверието или други по-леки средства, като алтернативно придобиване, изглеждат недостатъчни, може незабавно да последва национализация“, се казва в документа.
Германското министерство на икономиката също така планира да създаде цифрова платформа в случай на спиране на доставките на газ от Русия, на която ще трябва да се регистрират големи индустриални компании и компании за търговия с газ. Въз основа на информацията, която предоставят, се очаква властите да могат да решат къде да пестят газ или дори кои предприятия да изключат първи при недостиг на електроенергия.
Още: Обяснено: Защо Черно море е толкова важно за Украйна и Русия?
Още: Проливен дъжд превърна в реки улиците на гръцки остров (ВИДЕО)
Освен това измененията предвиждат, че в ситуация на енергийна криза прекратяването на договори с потребителите ще бъде по-трудно.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Немското разузнаване: През 2030 г. Русия подготвя нападение срещу НАТО
Още: Милиони на улицата, арести, обвинения: Къде е бъдещето на Турция? (ВИДЕО)