Германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Еманюел Макрон подписаха в германския град Аахен нов договор за приятелство между двете страни. Тясното сътрудничество между Берлин и Париж е в основата на ЕС, се казва в преамбюла на договора.
Още: ООН: От началото на войната в Украйна са загинали около 13 000 цивилни
Още: Ще свали ли митата: Мелони отива при Тръмп идната седмица
Споразумението е продължение на Елисейския договор от 1963 г., сложил край на вековна вражда между двете съседни страни, предаде AFP.
Основните точки в новия договор са консултации по всички европейски и външнополитически теми, преди разискването им от ЕС, засилване на сътрудничеството в НАТО и ООН, където Франция ще подкрепи Германия за постоянно членство в Съвета за сигурност, създаването на икономическа зона в пограничните райони.
Двете страни потвърждават, в съответствие със споразуменията на Атлантическия съюз и Договора за Европейския съюз, своята клауза за взаимна помощ "с всички средства, включително с въоръжени сили, в случай на въоръжена агресия срещу техните територии. Договорът създава "френско-германски съвет за отбрана и сигурност".
Още: Ще получи ли Франция централна роля в отбраната на Европа и сигналите за това? Анализ
Още: Да си "чуждестранен агент" в Русия днес: Колко са и какви са последиците?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нищо не може да ги спре": Последните военни гълъби на Европа
Още: Чехия изпрати на Украйна и последните си съветски танкове
Политиката за развитие по отношение на Африка и политиката в областта на климата се споменават като общи цели. И двете страни искат "съвместни проекти" за енергиен преход.
Двете държави си поставят за цел "създаване на френско-германска икономическа зона с общи правила". За да се постигне това, като приоритет се посочва "хармонизирането на търговското право".
Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че новият договор между Франция и Германия е стъпка напред в създаването на Европейска армия.
Още: САЩ изтеглят военните си от ключовия център в Полша, който подпомагаше Украйна
Още: Украинският отговор на руското ракетно убийство на деца в Кривой Рог: Равносметка (СНИМКИ и ВИДЕО)
Френският президент Еманюел Макрон от своя страна заяви, че тези, които разпространят лъжи за сделката стават съучастници на престъпленията от миналото.
„Тези, които са забравили ценността на германско-френското помирение стават съучастници на престъпленията от миналото. Тези, които разпространяват лъжи нараняват тези хора, които се опитват да защитават, повтаряйки историята”, каза Макрон.
Засилването на тясното сътрудничество между Берлин и Париж е остро критикувано от опозицията в двете страни. Марин Льо Пен предупреди във видеообръщение, че Макрон е готов да дели членството на Франция в Съвета за сигурност с Германия.
Крайнодясната "Алтернатива за Германия" пък изтъкна, че финансовите дупки във Франция ще се запълват с немски пари.