Ръководителите на ФИАТ се ангажираха да запазят промишленото присъствие на групата в Италия след заседание в Рим с премиера Марио Монти, се казва в съвместно комюнике след срещата, предаде БГНЕС.
Още: Заради Путин и спирането на газа: Положението с тока в Приднестровието става неудържимо
Още: Още един руски окупатор намери своя край: Украински дрон го уплаши и после го довърши (ВИДЕО)
В близо петчасовото заседание участваха освен премиера Монти, генералният директор на групата Серджо Маркионе, президентът на ФИАТ Джон Елкън, както и министрите на социалните дела Елза Форнеро и на икономическото развитие Корадо Пасера.
Серджо Маркионе се превърна в черната овца на полуострова заради намека му, че дейността на ФИАТ в Италия, където групата е най-големият частен работодател, може да бъде преструктурирана.
"ФИАТ има намерение да преориентира своя бизнес модел в Италия към износа, по-специално извън Европа", се посочва в комюникето.
Още: Украйна започна нови контраатаки в Курск, руските военни блогъри са в паника (ВИДЕО)
Още: Путин се стреми да убие Зеленски преди Тръмп да поеме властта: Украински журналист
"Освен това, ФИАТ потвърди стратегията на предприятието да инвестира в Италия в подходящ момент за разработването на нови продукти и да се възползва напълно от възстановяването на европейския пазар".
Съвместното комюнике има за цел да успокои италианците, след като автомобилостроителят, който изпитва трудности на европейския пазар, потвърди на 13 септември, че се отказва от стратегическата си концепция "Fabbrica Italia" (Фабрика Италия), без да каже с какво смята да го замени.
Още: Щурмовете с танкове стават самоубийствени за Русия: Загубите ѝ с числа и примери (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: Украйна атакува масирано с дронове Таганрог, където има руско военно летище (ВИДЕО)
Представеният през април 2010 г. план предвиждаше 20 млрд. евро инвестиции и производството на 1,4 милиона коли в Италия през 2014 г. Тези амбиции бяха торпилирани от икономическата криза, която сведе това лято продажбите на коли в Италия на равнището от преди 40 години.
През цялата седмица Маркионе бе обект на остри нападки от страна на синдикатите, на политици, но също и на някои от някои от своите колеги индустриалци, както и от част от пресата. Той бе обвинен в безотговорност и неблагодарност към Италия.