Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Фаворитът за президент на Финландия: Никакви отношения с Русия докато не спре войната

12 януари 2024, 10:03 часа • 3636 прочитания

Бившият премиер на Финландия, който води в кандидатпрезидентската кампания, Александър Стуб ясно даде знак, че ще се насочи към Запада, ако бъде избран за президент. "Много важно е в Европа да се погрижим за собствената си защита".

Още: Гърция ще подкрепи бизнеса на засегнатите от земетресенията острови

Още: Трус с магнитуд 4,8 в Източна Турция

"Така че в този смисъл аз съм изцяло на линията на сегашния финландски президент Саули Ниинисто, който каза, че се нуждаем от по-европейско НАТО.

В политически план няма да има отношения с президента на Русия или с руското политическо ръководство, докато не спрат войната в Украйна", заяви още Стуб, цитиран от Reuters.

Още: Засега: Финландия няма да отвори границата си с Русия

Още: "Без храна, вода и не ни пускат до тоалетна": Полша задържа с часове самолет с 236 руснаци на борда (СНИМКИ)

Още: Сириец нападна с нож минувачи в Австрия, има жертви (СНИМКА)

Той поясни, че не става въпрос за скъсване на дипломатическите отношения - "Очевидно нашите граничари продължават да си сътрудничат, нашите дипломати продължават да си сътрудничат, но Русия не е основният компонент на нашата външна политика".

Според последните социологически проучвания Стуб се радва на най-голяма подкрепа сред финландците - 24% от анкетираните са готови да гласуват за него.

Още: Снежна буря в Швеция предизвика невиждани верижни катастрофи (СНИМКИ)

Още: Юлия Навалная: Алексей продължава да обединява и след смъртта си

Първият тур на президентските избори във Финландия ще се проведе на 28 януари, а вторият на 11 февруари 2024 г.

Още: Финландски евродепутат поиска да се отнеме правото на глас на Унгария в ЕС

Още: МААЕ: Още има тлеещи пожари в АЕЦ "Чернобил" след удара на руския дрон

Още: Една година без Алексей Навални: Светът му отдава почит (СНИМКИ И ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес