Европейските държави отказват да финансират сделката с Турция за мигрантите

04 април 2018, 06:00 часа • 2678 прочитания

Редица страни от Европейския съюз отказват да участват в по-нататъшното финансиране на сделката за мигрантите с Турция. Това съобщи "Дер Шпигел", позовавайки се на собствени източници в Брюксел.

Още: Без война - бомби: Южнокорейски изтребители се объркаха в цивилен район (ВИДЕО)

Още: Писна й от туристи: Северна Корея се затвори отново за света

1/3 от първия транш в размер на 3 милиарда евро, предоставен на Турция, се плаща от бюджета на ЕС, а останалите 2/3 - от страните-членки. Делът на всяка страна беше определен съобразно нейния БВП. Германия плати най-голямата сметка – 500 милиона евро.

В писмо до Европейската комисия Германия, Франция, Австрия, Швеция, Дания и Финландия настояха останалите 3 милиарда евро, които бяха дискутирани между Брюксел и Анкара, да бъдат платени от бюджета на ЕС, съобщава изданието.

Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер е против това.

Още: Meteobalkans: Опасност в Турция. Идват пясъчни бури

Още: Ядосан зрител осъди кино - за прекалено дълги реклами. Ето колко продължили

Представителят на германското правителство на закрито заседание на ЕК през юни 2017 г. е настоял ЕС да отпусне втория транш само, след като Анкара осъществи всички проекти, които са договорени с нея за мигрантите. Евросредствата трябва да се използват за строителството на училища и болници в Турция. Но от 26 съгласувани проекти по-малко от половината са реализирани, а някои още не са започнати, предаде БГНЕС.

Европейските държави също така се оплакват от непрозрачното финансиране на споразумението. На заседание в Брюксел през ноември миналата година германският представител е искал да научи с какви средства ЕК финансира сделката за мигрантите. Представителят на Еврокомисията Мацей Поповски не е успял да отговори на този въпрос. В резултат представителите на редица страни от ЕС са заявили, че въпросът за отпускането на средствата ще се решава само, след като ЕК представи отчет за разходваните пари.

Още: Арабската лига контрира плана на Тръмп за Газа със свой проект, президентът на САЩ не го хареса

Още: Новият началник на израелската армия: Няма да спра докато не унищожа "Хамас" (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес