Лидерите на ЕС поискаха от Турция да прояви уважение и предупредиха, че намесата ѝ в гръцки води е "напълно неприемлива". Това стана на снощния видеоконферентен Европейски съвет, предаде БГНЕС.
Още: Ватиканът подаде нова информация за състоянието на Папа Франциск
Турция разположи изследователски кораб за търсене на газ във водите, за които Гърция твърди, че са нейни, като Анкара започна и ожесточена война на думи с европейските лидери и разговори за санкции.
НАТО създаде гореща линия, за да помогне на гръцките и турските военни да избегнат случайни сблъсъци, а Германия води дипломатическа кампания.
Но Гърция и Кипър, със силна подкрепа от Франция, призовават за по-строги действия. Лидерите на ЕС трябва да се върнат към въпроса на следващата си среща на върха.
Още: Ето какво мислят за Тръмп в Гренландия
Още: Нова серия взривове след атака с дронове в две области в Русия (ВИДЕО)
"Изразихме решимостта си да бъдем уважавани и се съгласихме да работим по две писти, положителна и по-малко положителна", каза Мишел.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: САЩ извън НАТО? Няма да е краят на света
Още: Пламна вратата на генщаба на руските служби ФСБ (ВИДЕО)
"Предложихме ясен начин да работим за положителна програма с Турция. Досега Турция не е избрала този път. Осъждаме едностранни действия наскоро в Източното Средиземноморие, провокациите и реториката, които са напълно неприемливи. Ще имаме повода да се върнем към тази тема през декември", добави Мишел.
На следващата планирана среща на върха на ЕС може да бъде взето решение за действия спрямо Турция.