ЕС заплаши Гърция с пари заради незаконно отблъскване на мигранти

10 април 2025, 09:52 часа • 557 | прочитания

Гърция може да загуби финансирането от граничната служба на ЕС - Фронтекс. В момента агенцията разследва 12 открити случая на потенциални нарушения на човешките права по границите на страната и в морето - най-големият брой текущи разследвания в целия Европейски съюз. Става въпрос за отблъскване на мигранти, които се опитват да влязат на територията на блока. Фронтекс работи по установяване на предполагаемо принудително извеждане на хиляди хора от гръцки миграционни служители. Практиката е незаконна съгласно Конвенцията на ООН за бежанците и международното право.

Фронтекс заяви, че ще направи конкретни предложения, които Атина да изпълни - с потенциални последици, ако ги пренебрегне. „Изпълнителният директор на Фронтекс заяви, че очаква всички тези препоръки да бъдат изпълнени. В противен случай той ще обмисли намаляване или съкращаване на финансирането на съфинансираните средства“, заяви Крис Боровски - говорител на граничната агенция на ЕС. Тези съфинансирани активи се отнасят до редица кораби на гръцката брегова охрана.

Представители на гръцката брегова охрана и гръцкото правителство все още не са коментирали.

Още: МВнР предупреждава: Планирайте внимателно пътуването си до Гърция

Системно изтласкване на мигранти

През януари 2025 г. Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) призна гръцките власти за виновни в това, че са извършвали системно изтласкване на мигранти и са нарушавали законите за правата на човека в този процес. Преди това ЕС е призовавал Гърция да разследва твърденията за изоставяне на мигранти в морето и за депортиране от страна на нейните власти.

„Сега поставяме основните права в центъра на тези преговори. В миналото това обсъждане се случваше в края на преговорите, така че те бяха нещо като второстепенен въпрос, но сега те наистина са в основата на тези преговори“, каза още Боровски.

Снимка: Getty Images

През 2023 г. се смяташе, че стотици мигранти са загинали в морето, когато рибарска лодка потъна край бреговете на Южна Гърция, докато се опитваше да достигне Европа от Либия. Гръцкият омбудсман Андреас Потакис създаде независимо разследване на корабокрушението, след като гръцката брегова охрана изрично отказа да проведе свое собствено разследване въпреки натиска от Фронтекс. Независимото разследване препоръча дисциплинарни мерки за осем гръцки брегови охранители, участвали в инцидента.

Още: Гърция ще прави роботи, които да спасяват хора в морето

След това служителят на Фронтекс по въпросите на основните права Йонас Гримхеден препоръча временно да се преустанови дейността на агенцията в Гърция. Гръцкото правителство отхвърли обвиненията.

„Наистина трябва да работим заедно, за да продължим да подобряваме сътрудничеството си по начини, които са ефективни“, каза Боровски. „Съществуват тези две страни на една и съща монета - защита на границите, но и защита на нашите ценности, защита на основните права, зачитане на достойнството на хората, с които си имаме работа".

Гърция и антимиграционната реторика

Миграцията продължава да бъде силно оспорван политически въпрос в Европа. Гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис наскоро назначи бившия крайнодесен студентски активист Макис Воридис за ръководител на министерството на миграцията, а самият той засили антимиграционната реторика. През март Мицотакис заяви, че Гърция ще ръководи усилията на ЕС за засилване на връщането на мигранти.

Още: Гръцкият премиер променя коренно пиара си

Предварителните данни на Фронтекс разкриват значителен спад на незаконните преминавания на границата през 2024 г., което е най-ниското ниво от 2021 г. насам.

„Усилията и присъствието на Европа са необходими, а всеки вид бързо изтегляне би застрашил и спасителните операции в района. Това е много сложно и трудно решение. Има и други начини да се справим с това и един от тях е да намалим финансирането“, добави Боровски, цитиран от Politico.

Още: Турция вдига стена по границата с Гърция

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес