Поради сериозни нередности членовете на ЕП отхвърлят резултатите от последните парламентарни избори в Грузия и призовават те да бъдат проведени отново следващата година.
Още: Украйна отново атакува Русия с дронове (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 08.01.25 - Какво се случва в Курска област?
На пленарното заседание в четвъртък евродепутатите констатираха, че вотът от 26 октомври трябва да се проведе отново под международно наблюдение, както и да бъдат наложени санкции на ЕС срещу министър-председателя на Грузия и високопоставени длъжностни лица.
С приетата от ЕП резолюция изборите се обявяват за нечестни и непредставителни, както и потвърждават продължаващото отстъпление на страната от демокрацията, „за което пълна отговорност носи управляващата партия „Грузинска мечта“.
Още: Досегашният премиер на Грузия е преизбран: "ЕС трябва да докаже, че уважава достойнството ни"
Още: Хакери удариха кадастъра на Русия
Още: Гърция отчете спад в цените на храните
Евродепутатите осъждат и многобройните и сериозни нарушения на изборния процес, включително документираните случаи на сплашване на избиратели, манипулиране на вота, намеса в работата на наблюдателите на изборите и медиите и сигналите за манипулации, свързани с електронните машини за гласуване. Резултатите от гласуването, обявени от Централната избирателна комисия на страната, "не служат за надеждно представяне на волята на грузинския народ", добавят те. Парламентът отхвърля каквото и да е признаване на изборните резултати, както би трябвало да направи и международната общност. Евродепутатите искат повторното провеждане на изборите в рамките на една година в условията на усърдно международно наблюдение и от независима изборна администрация.
Още: Мете Фредериксен към Тръмп: Гренландия принадлежи на гренландците (ВИДЕО)
Още: Шолц обезпокоен за Австрия, ако там има крайнодесен канцлер
Снимка: Getty images
Нови санкции от ЕС
Подкрепяйки призивите за независимо международно разследване на твърденията за изборни манипулации, Парламентът иска ЕС и неговите държави членки да наложат лични санкции на длъжностните лица и политическите лидери в Грузия, които са отговорни за отстъплението от демокрацията, нарушаването на изборните закони и стандарти и злоупотребата с държавните институции. Сред тях са министър-председателят Иракли Кобахидзе, кметът на Тбилиси и генерален секретар на управляващата партия „Грузинска мечта“ Каха Каладзе, председателят на грузинския парламент Шалва Папуашвили и бившият министър-председател и олигарх Бидзина Иванишвили.
Още: Молдовският премиер: Путин да се маха от Приднестровието, ние ще го управляваме
Още: Белгия може да има ново правителство в края на месеца
Още: Опозицията в Грузия бойкотира свикването на новия парламент (ВИДЕО)
Членовете на ЕП също така призовават ЕС сериозно да ограничи официалните контакти на равнище ЕС с грузинското правителство и парламент, като същевременно ясно заявяват, че в резултат на неотдавна приетото антидемократично законодателство, включително „Закона за прозрачност и чуждестранно влияние“, процесът на интеграция на Грузия в ЕС на практика вече беше преустановен
Бидзина Иванишвили, Снимка: EP
Евроатлантизмът в Грузия
Парламентът също така решително осъжда системната намеса на Русия в демократичните процеси в Грузия чрез дезинформация, като например развитата от „Грузинска мечта“ конспирация за „глобалната партия война“, според която опозицията в страната ще въвлече Грузия във война с Русия по заповед на Запада. Членовете на ЕП отправят сериозно предупреждение към грузинските власти, че всеки опит за забрана на законно установени политически партии ще доведе до по-нататъшно отчуждаване на страната от ЕС и ще направи невъзможни всеки ход към присъединяване към ЕС. Те също така заявяват, че политиките, прилагани от „Грузинска мечта“, са несъвместими с евроатлантическата интеграция на Грузия.
Още: Протестите в Грузия продължават (ВИДЕО)
По време на пленарната сесия на 13-14 ноември членовете на ЕП обсъдиха резултатите от последните парламентарни избори в Грузия със заместник-председателя на Европейската комисия Маргаритис Схинас. Гледайте дебата тук.
Резолюцията беше приета с 444 гласа „за“, 72 гласа „против“ и 82 гласа „въздържал се“.