Европейският съюз удължава замразяването на санкциите срещу Иран за шест месеца до 14 януари 2016 г., след като Великите сили и Техеран успяха да се договорят за ядрена сделка, предаде БГНЕС.
Споразумението, което беше подписано във Виена, означава и облекчаване на санкциите на ООН и ЕС, въпреки че те биха могли да бъдат върнати отново, ако страната не спази договореностите с шесторката – Великобритания, САЩ, Китай, Русия, Франция и Германия.
"След споразумението, постигнато на 14 юли 2015 г. във Виена по иранския ядрен въпрос, Съветът (на ЕС) удължи до 14 януари 2016 г. прекратяването на рестриктивните мерки на ЕС", се казва в изявление на Европейския съвет.
"Това ще позволи на ЕС да направи необходимите договорки и подготовки за прилагането на новия Съвместен всестранен пран за действие", се посочва още в него, като се има предвид текста на сделката.
Това не е първият път, в който се удължава срока на замразяването на санкциите. До сега това беше правено няколко пъти, за да може да се даде време на преговарящите за постигане на споразумение.
Припомняме, че днес стана ясно, че Иран няма да строи нови реактори за тежка вода в продължение на 15 години. Сответно, излишъците от тежката вода, с която Иран вече разполага, ще бъдат предложени за продан.
Сделката между Иран и Шесторката открива нови хоризонти, предаде АФП, цитирайки първата реакция на иранския президент Хасан Рохани след постигнатото споразумение във Виена.
"Сделката открива възможности за борба с нови заплахи", заяви Рохани.
Сега Иран и Запада могат "да се фокусират върху споделени предизвикателства", каза още Рохани, с което намекна за сунитските екстремисти от "Ислямска държава", които атакуват от базите си в Ирак и Сирия, както американски и европейски, така и шиитски цели по целия свят.