Европейският съюз започна наказателна процедура срещу Унгария заради промените в закона за образованието в страната, които засягат главно университета на милиардера Джордж Сорос, съобщиха от Брюксел.
Още: Ден преди националния протест: Вучич нареди арести на "лица, готвещи преврат"
Още: Взрив разтърси военен полигон в Русия след удар с дрон (ВИДЕО)
Измененията биха могли да доведат до затварянето на основания от американския милиардер Джордж Сорос Централноевропейски университет в Будапеща.
„Решихме да предприемем правни действия по закона за образованието като изпратим писмо с официално известие до унгарското правителство“, каза заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис. По думите му решението на Европейската комисия е било взето след „задълбочена правна оценка“ и се основава на фундаментални европейски закони за свободата на предлагане на бизнеси и услуги.
В рамките на т. нар. наказателна процедура Брюксел изпраща писма до националните правителства с искане за правно обяснение по даден въпрос. Ако обяснението е незадоволително, въпросът бива отнесен до Европейския съд. Съдът вече може да реши за евентуална санкция - в общия случай парична, предаде БГНЕС.
Още: Руски войник от Суджа за изцепка на Тръмп: "Казаха ни да не закачаме украинците" (ВИДЕО)
Още: Украински вицепремиер каза докъде стигна споразумението със САЩ за минералите
По-късно днес унгарският премиер Виктор Орбан трябва да се изправи пред Европейския парламент, за да защити своите политики по отношение на мигрантите, образованието и неправителствените организации.