Европейският съюз е съгласен със заключенията на Великобритания, че е най-вероятно Руската федерация да стои зад атаката в Солсбъри, при която бяха отровени бившият руски шпионин Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия. Това пише в официална позиция на Европейския съвет, която беше приета рано тази сутрин българско време.
Още: По замърсяване на въздуха: Сараево пак e в челната тройка в света
Още: Двама ранени: Кола се вряза в хора в Айндховен
Солидарни сме безусловно с Обединеното кралство пред лицето на мрачното предизвикателство срещу нашата обща сигурност, се казва още в позицията. Съветът категорично подкрепя и продължаващото и в момента разследване.
Интересен аспект в позицията е, че тепърва страните-членки ще координират какви да са последствията, след като бъдат дадени обяснения от Руската федерация. Според руската информационна агенция ТАСС ЕС ще отзове посланика си в Русия Маркус Едерер.
Изрично Европейският съвет посочва, че използването на химически оръжия трябва да бъде "системно и твърдо" заклеймявано, тъй като представлява заплаха за сигурността на всички. Затова и Съветът настоява ЕС да засили позицията си против химическите, биологичните и ядрените оръжия, като в това число да има по-тясно сътрудничество както между страните-членки, така и с НАТО. Европейският съвет кани Европейската комисия и Върховният представител по външните въпроси (Федерика Могерини) да започнат работа и до юни да представят доклад пред Съвета с напредъка си.
Още: Британският министър на отбраната предупреди Путин заради руски шпионски кораб
Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.
Срещата с турския президент Реджеп Ердоган
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Арестуваха гръцки военен офицер в Солун
Още: Зеленски: Бяхме измамени, че ще ни приемат в НАТО (ВИДЕО)
Все още не е ясно дали уговорената за 26 март среща във Варна ще се състои. Снощи Европейският съвет възприе доста твърд тон по адрес на Анкара, като изрично обяви, че осъжда незаконните действия на Турция в Егейско море, с които Анкара пречи на разработването на газови находища от Кипър, в акваторията на Острова на Афродита. Съветът иска от Турция незабавно да спре със заплахите и агресивните действия, извършвани от турски военни кораби.
Освен това, Съветът повтаря, че е ЕС е дълбоко загрижен от продължаващите репресии в Турция и арести на хора с гражданство от страни от Европейския съюз. Изрично е посочен арестът на двамата гръцки граничари, задържани в средата на март.