Европейският съюз би искал да подобри отношенията си с Москва, но не може да се държи, сякаш Руската федерация не е анексирала Кримския полуостров.
Още: Самолетната катастрофа в Казахстан: ВИДЕО показа последните мигове на пасажерите
Още: "Хамас" не дава списък с живите и мъртвите заложници, бави преговорите заради "нови условия"
Това заяви Върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Федерика Могерини в рамките на визитата си в руската столица – първата от 2014 г. насам. Санкциите на Брюксел, наложени заради незаконното присъединяване на Крим към състава на Русия, ще останат в сила, увери в Москва италианският дипломат.
„Връщането към добрите отношения е не само възможно, но и желано. Но то е пряко свързано с разрешаването на конфликта в Източна Украйна“, подчерта Могерини, цитирана от "Фокус", призовавайки същевременно Москва да положи усилия за постигането на пълно прекратяване на военните действия в Донбас.
По въпроса за Украйна между ЕС и Русия все още остават много различия, констатира Могерини. „Определено ЕС има някои глобални разногласия с Русия, на първо място по въпроса с Украйна. Но има и въпроси, в които си сътрудничим, и имаме намерение да разширим това сътрудничество и в други сфери, където Русия и ЕС може да бъдат полезни в разрешаването на съществуващите кризи“, подчерта европейският дипломат, отбелязвайки, че „освен Украйна съществуват и други области на загриженост“.
Още: Ердоган заплаши кюрдските бойци: "Или ще сложат оръжия, или ще бъдат погребани в Сирия" (ВИДЕО)
Още: Самолетна катастрофа в Казахстан, има оцелели (ВИДЕО)
„Но ние се надяваме, че чрез открит и дружелюбен диалог ще можем по някакъв начин да разрешим тези проблеми“, допълни Могерини.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сирийски медици споделят, че са притискани да дадат фалшиви показания за химическо оръжие
Още: СЗО: Над 50 милиона долара са необходими за здравната система в Сирия
Говорейки след срещата си с Лавров, най-високопоставеният дипломат на Брюксел бе категорична, че „в този тежък период не бива да бъде губен нито един сантиметър от възможната територия на сътрудничество“.
„Носим отговорност пред човечеството, затова сме длъжни да намерим обща позиция за разрешаване на кризите“, отбеляза Могерини.
На свой ред министърът на външните работи на Руската федерация Сергей Лавров увери, че Москва има готовност да повлияе на властите в двете републики, които нямат статут на международно признати държави (Луганска и Донецка), да спазват Минските споразумения.
Още: Иран отмени забраната на две мобилни приложения
Още: Новата власт в Сирия обяви Коледа за празник
„Готови сме да извървим своята част от пътя като гаранти на тези споразумения и ще оказваме въздействие на Донецк и Луганск“, заяви Лавров.
Същевременно първият дипломат на Москва призова европейците да насочат вниманието си към истинските, а не измислени проблеми. „Убедени сме в необходимостта да се концентрираме върху нашите общи реални заплахи, а не към измислените рискове за сигурността“, категоричен бе Лавров, подчертавайки по този начин важността на борбата срещу тероризма.
Ситуацията в Иран, Либия и Афганистан също бяха сред водещите теми от дневния ред на преговорите между Лавров и Могерини. Внимание бе отделено и на спазването на правата на човека в Русия на фона на появилата се преди дни информация за преследване на хомосексуалисти в Чечения. В този ред на мисли Могерини заяви: „Очакваме Руската федерация да направи всичко за защита на собствените си граждани, уважавайки изцяло правата на човека“.
Actualno.com припомня, че Европейският съюз наложи санкции срещу Русия след анексирането на Кримския полуостров от Украйна през 2014 г. Рестрикциите бяха засилени след като Москва продължи да подкрепя сепаратистите в Донбас.
Конфликтът, в който загинаха близо 10 000 души до момента, още не е разрешен.
Полша беше сред страните от ЕС, които искаха удължаване на санкциите, но Италия, която е една от водещите страни в Общността, настоя за търсене на начини за възстановяване на бизнес отношенията с Москва.
Санкциите срещу Руската федерация са в сила засега до средата на 2017 г.