Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС бил държан „на тъмно“ за сделката с ядрени подводници за Австралия

16 септември 2021, 15:14 часа • 1867 прочитания

На ЕС не било съобщено предварително за новото военно партньорство между Съединените щати, Великобритания и Австралия, заяви говорител в четвъртък, подклаждайки страховете, че Вашингтон ще загърби Европа, съобщи АФП.

Още: ЕП с резолюция: Лукашенко е диктатор, изборите в Беларус няма да го направят легитимен президент

Още: Зеленски за териториалните амбиции на Тръмп: "Ако са за сметка на Русия, защо не?"

Лидерите на трите държави огласиха алианса, който се разглежда като ход за противодействие на нарастващата мощ на Китай.

Споразумението за предоставяне на ядрен подводен флот на Австралия предизвика раздразнение във Франция, тъй като то отмени договорена преди това от Париж сделка за няколко милиарда долара с Канбера.

„ЕС не беше информиран за този проект или за тази инициатива и ние сме в контакт със споменатите партньори, за да разберем повече“, каза говорителят на Европейската комисия Петер Стано. "И ние, разбира се, ще трябва да обсъдим това в рамките на ЕС с нашите държави-членки, за да преценим последиците."

Още: Съдебна победа за принц Хари и извинение от медиите на Рупърт Мърдок

Още: Зеленски пред лидера на германската опозиция: Одобрението на допълнителен пакет от 3 млрд. евро е критично важно за Украйна

Втори говорител Дана Спинант настоя, че новият съюз няма да има "никакво въздействие" върху отношенията с трите държави.

Американският президент Джо Байдън, австралийският премиер Скот Морисън и британският му колега Борис Джонсън представиха новия алианс, наречен АUKUS, точно когато ЕС се подготви да представи подробности за собствената си индо-тихоокеанска стратегия в четвъртък.

Блокът от 27 държави се стреми да засили връзките в региона, което според него е от „първостепенно стратегическо значение за интересите на ЕС“.

Брюксел заяви през април, че стратегията може да включва засилване на европейското военноморско присъствие в Индо-Тихоокеанския регион. Мнозина в Европа бяха обезпокоени от начина, по който САЩ се изтеглиха от Афганистан, критиците обвиниха Байдън, че е държал съюзниците встрани от взимането на решението.

Още: Орбан пак показа в кой лагер е: "Санкциите рушат икономиката ни, ЕС финансира войната" (ВИДЕО)

Още: Желязков след среща с Фон дер Лайен: Ще решаваме различия в коалицията за парите по ПВУ

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес