Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС: Алтернативните източници не са достатъчни, трябва и ядрена енергия

26 октомври 2021, 12:24 часа • 1687 прочитания

Европейският съюз трябва да използва ядрена енергия, за да осигури енергийната си независимост, тъй като само алтернативните източници няма да са достатъчни. Това заяви в Люксембург министърът на инфраструктурата на Словения Ерней Вртовец, който председателства извънредното заседание на Съвета на ЕС на ниво министри на енергетиката, насрочено за обсъждане на енергийната криза.

Още: Крупни поражения в стратегически руски обекти. Руският отговор - ракетна атака в Украйна (СНИМКИ и ВИДЕО)

Още: Муцунски: Конституционните промени с отложено действие ще осигурят предвидимост за евроинтеграцията на Скопие

„Ако искаме да постигнем нашата дългосрочна цел за енергийна независимост на ЕС и климатичен неутралитет (икономика с нулеви въглеродни емисии до 2050 г.), трябва да инвестираме повече държавни и частни средства в развитието на възобновяеми източници на енергия. Но те, за съжаление, няма да бъдат достатъчни, затова е необходимо да използваме атомните технологии”, цитира думите на Вртовец пресслужбата на Съвета на ЕС.

Според словенския министър, „зеленият преход не е причина за кризата, а нейно бъдещо решение”, но за неговото приключване на Евросъюза ще му бъдат необходими много средства.

„Словения назначи тази министерска среща, за да защити и подкрепи гражданите, компаниите и икономиките на ЕС в условията на енергийна криза. Очаквам много интересна дискусия, по-специално по краткосрочните мерки в рамките на предложения от ЕК пакет, публикуван миналата седмица”, отбеляза той.

Още: ООН: Рисковете от "сенчестите танкери" се увеличават

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 15.01.25 - Украйна с мощна атака срещу 12 области в Русия за нощ

На срещата на върха в Брюксел на 21-22 октомври лидерите на държавите от ЕС одобриха предложения от Европейската комисия пакет от мерки по сдържане на енергийната криза.

Незабавните краткосрочни мерки в него включват само препоръки за оказване на ограничена целева финансова подкрепа на най-уязвимите слоеве от населението и компании. В средносрочна перспектива ЕК пое ангажимент да направи проверка на енергийния пазар на ЕС за спекулативни практики и предложи на държавите членки да обсъди разликите по пътя на реформиране на пазарите на газ и електроенергия, включително възможността за създаване на газови запаси под общоевропейски контрол, както и възможността за съвместно закупуване на газ от страна на държавите от Евросъюза. В дългосрочен план ЕК изрази мнение, че само преходът към алтернативна енергия ще реши всички енергийни и климатични проблеми на общността.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес