COVID-19 подчерта необходимостта да се даде на ЕС много по-голяма роля в областта на здравеопазването, заявява ЕП в резолюция относно бъдещата стратегия на ЕС за общественото здраве, съобщават от институцията.
В резолюция приета на 10 юли с 526 гласа „за“, 105 гласа „против“ и 50 „въздържал се“, Европейският парламент излага принципите на бъдещата стратегия на ЕС за общественото здраве след COVID-19. Евродепутатите подчертават необходимостта институциите и държавите членки да извлекат правилните поуки от кризата предизвикана от COVID-19 и призовават за много по-тясно сътрудничество в областта на здравеопазването, за да бъде създаден Европейски здравен съюз. Той трябва да включва общи минимални стандарти за качествено здравеопазване, основаващо се на спешно необходими стрес тестове на системите за здравеопазване на държавите членки, за да се идентифицират слабостите и да се провери дали те са подготвени за възможно възобновяване на COVID-19.
Резолюцията призовава за бързото създаване на европейски механизъм за реагиране във връзка със здравето, който да отговаря за всички видове здравни кризи чрез задълбочена координация и управление на стратегическия резерв от лекарства и медицинско оборудване. Предстоящата фармацевтична стратегия на ЕС трябва да съдържа мерки за по-бърз достъп до основните лекарства в Европа. Необходимо е да се създаде диверсифициране на веригата за доставки, които да гарантират наличието им на достъпни цени по всяко време.
Новата специална програма „EU4Health“ на стойност от 9,4 милиарда евро е силно приветствана и членовете на ЕП смятат, че са необходими дългосрочни инвестиции и ангажименти. Те искат създаването на специален фонд на ЕС за подобряване на болничната инфраструктура и здравните услуги. Освен това трябва да се засилят европейските здравни агенции за профилактика и контрол на заболяванията ECDC и Европейската агенция по лекарствата EMA, както и съвместните клинични изследвания.
С продължаващата криза от COVID-19, членовете на ЕП отново отправят призива си за финансово приемлив достъп за всички хора по света до бъдещи ваксини и лечения на COVID-19 веднага щом те бъдат налични. Съвместните обществени поръчки на ЕС трябва да се използват по-систематично, за да се избегне съперничеството между държавите членки, когато общественото здравеопазване е застрашено.
Основната отговорност за общественото здраве и по-специално за системите на здравеопазване е на държавите членки. Въпреки това ЕС играе важна роля за подобряването на общественото здраве, предотвратяването и управлението на болести, смекчаването на източниците на опасност за здравето на човека и хармонизирането на здравните стратегии между държавите членки.
Парламентът последователно насърчава създаването на последователна политика на ЕС в областта на общественото здравеопазване. В резолюция относно преработения бюджета на ЕС след 2020 г. и плана за икономическо възстановяване, членовете на ЕП настояха да се създаде нова самостоятелна европейска здравна програма. Впоследствие Комисията представи предложение за 9,4 милиарда евро програма „EU4Health“ за 2021-2027 г. като част от плана за възстановяване на ЕС „Next Generation EU”.