Испания и Чехия изложиха пред лидерите на държавите членки на ЕС своята загриженост относно ръста на цените на електроенергията. Темата е поставена по време на неформалната среща на върха на ЕС в Словения, съобщи агенция Europa Press.
Премиерите на Испания Педро Санчес и на Чехия Андрей Бабиш са инициирали обсъждане на въпроса за цените на енергийния пазар, като се планира тази тема да бъде разгледана подробно на среща в Брюксел в края на октомври.
По-рано Хавиер Блас, журналист от агенция Блумбърг, публикува в Туитър съвместното изявление на Франция, Испания, Чехия, Румъния и Гърция, които предлагат да се проведе разследване за причините за рекордния скок на цените на газа в Европа.
Премиерът на Унгария Виктор Орбан обвини Европейската комисия за енергийната криза в Европа, като заяви, че причината за това отчасти са допуснати от нея грешки. Според него, ЕК трябва да промени своите „зелени” правила, в противен случай ще страдат всички, заяви той при пристигането си на срещата на върха ЕС – Западни Балкани.
Европейската комисия очаква цените на газа в Европа през зимата да останат високи и да започнат да намаляват през пролетта, заяви еврокомисарят по въпросите на енергетиката Кадри Симсон на сесия на Европейския парламент в Страсбург.
В дългосрочна перспектива Европейската комисия ще увеличи инвестициите в зелена енергия в отговор на енергийната криза в Европа, заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен преди срещата на върха ЕС – Западни Балкани.
„Винаги трябва да подчертаваме, че докато цените на газа скачат, тези на възобновяемите източници на енергия през последните години се понижиха и остават стабилни, затова в дългосрочна перспектива трябва да инвестираме във възобновяема енергия, която ЕС да произвежда самостоятелно”, каза тя.
Следващата седмица ЕК смята да внесе предложение за реакция на енергийната криза в Европа, подчерта Фон дер Лайен и допълни, че ще бъдат обсъдени всички аспекти на тази ситуация.
БГНЕС припомня, че тази сутрин борсовите цени на природния газ в Европа достигнаха историческа стойност и надхвърлиха 1 600 долара за 1 000 куб. метра. Само няколко часа по-късно цените вече достигнаха 1 900 долара за 1 000 куб. метра газ, сочат данните от борсата ICE.