Испания започна борба с нарушители по пътищата с нова технология, която регистрира дали шофьорите намаляват умишлено малко преди камерите за скорост, след което отново ускоряват. За целта властите започнали да използват вторични радарни устройства преди или след фиксирана камера.
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Новите “антиспиращи” камери за скорост бяха внедрени в североизточния регион Навара след успешна пилотна схема през 2020 г. Експертите вече обсъждат технологията да бъде внедрена и по британските пътища.
Още: Светлинно шоу: Осветиха най-новите кули на базиликата „Саграда Фамилия“ (ВИДЕО)
Системата включва използване на вторично мобилно радарно устройство непосредствено преди или след мястото на камерата за скорост, понякога на разстояние до един километър. След това радарът установява дали шофьорът е натиснал прекомерно спирачки, за да избегне глоба, или е ускорил значително, след като е подминал камерата. Тази настройка вече е доказала, че обезсърчава превишената скорост в региона, като водачите рискуват глоби до 200 евро, ако бъдат хванати от вторичните радари.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Властите в Испания са взели насериозно мисията си да спрат джигитите на пътя и още през 2018 г. са въвели и друга технология, която местните медии определят като “смъртоносно оръжие” срещу шофьорите. Става дума за радара Velolaser, който е проектиран да бъде дискретен. Малко по-голям от фотоапарат и тежащ около 2 кг, той може да бъде закрепен към мантинелите на магистрала или да бъде скрит в горната част на мотоциклет, предава 24 часа.
Още: Книгите на Сакромонте: Исторически фалшификат или истинска християнска реликва?
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
“Мигнете и ще го пропуснете”, казват за него експерти. За Velolaser няма предупредителен знак. Той не използва светкавица, а лазери, за да следи скоростта на движение през четири ленти наведнъж денем или нощем. Камерите може да се контролират от полицейски патрули, разположени на няколко километра. “Тези устройства са твърде малки, за да действат като възпиращо средство, и следователно са само за налагане на глоби. Освен това те са в състояние да хващат водачи, каращи с превишена скорост в двете посоки едновременно”, обяснява експертът Саймън Уилямс.