Горивото от руските танкери, потънали по време на буря в Черно море, може да достигне бреговете на Одеса. За това предупреди говорителят на украинските ВМС капитан втори ранг Дмитро Плетенчук.
Той подчертава, че Русия пренебрегва рисковете за околната среда, хората и туризма.
Течението носи петролния разлив от Крим по крайбрежието на Украйна към България и Румъния, уточни Плетенчук. Искам да вярвам, че няма да стигне до Одеса, но това би било погрешно заключение, подчерта той и добави, че петна са видени при Кримския полуостров, сигнал за птици, покрити с мазут, има от Грузия. Плетенчук каз аи друго - че за да финансира войната на Путин в Украйна, Руската федерация използва стари кораби, без застраховка, за да пренасят и продават руски петрол, като няма никаква мисъл за хората и екологията.
Heavy fuel oil from Russian tankers sunk during a Black Sea storm could reach Odesa's shores, warns Navy spokesperson Dmytro Pletenchuk. The current flows from Crimea along Ukraine’s coast toward Bulgaria and Romania. Pletenchuk stresses that Russia disregards ecology, people,… pic.twitter.com/NZ2l55pxK9
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) January 12, 2025
Междувременно се появиха и видеокадри как изглежда водолаз, който опитва да запечата резервоарите с мазут и петрол на потъналите руски танкери. Експерти вече коментираха, че мазутът в танкера "Волгонефт-212" е пригоден за зимни условия и със затоплянето на времето и вдигането на температурата ще почне да изплува:
Here’s what divers look like after diving into the sea contaminated with fuel oil
— NEXTA (@nexta_tv) January 12, 2025
Parts of sunken tankers, including the Volgoneft-212, lie at a depth of 20 meters. Divers from the Russian Marine Rescue Service dive underwater whenever the weather permits to seal the fuel oil in… pic.twitter.com/JbBBuuVa6L
Сигнал до Европейската комисия
Румънският евродепутат Виктор Негреску, заместник-председател на Европейския парламент, вече отправи запитване към Европейската комисия по отношение на "опустошителните ефекти" върху околната среда в Черно море от потъването на двата руски петролни танкера в Керченския протока. Още: Русия се дави и задъхва в мазут: Москва призна първата в света такава авария (СНИМКИ и ВИДЕА)
Той е поискал прилагане на съществуващите европейски механизми за защита на териториалните води на Румъния и България, съобщава БТА.
"За някои това е незначителна тема, но Черно море е важно за Румъния", пише той.
Сериозно екологично бедствие
От близо месец Черно море се сблъсква с опустошителните ефекти от най-значимото екологично бедствие в последните години, причинено от потъването на два руски петролни танкера в Керченския проток. Стотици птици, десетки делфини и хиляди морски обитатели умряха, а екосистемата е замърсена с вещества, които попаднаха във водата, включително хиляди тонове М100 - силно токсичен синтетичен продукт", се посочва в публикация на Негреску на страницата му във Фейсбук.
Още: Крим може да бъде отровен от мазут още на Нова година: Еколог за страшната екокатастрофа (СНИМКИ)
"В този контекст отправих запитване към Европейската комисия и поисках прилагането на съществуващите инструменти, за да се ограничат ефектите от това екологично бедствие върху териториалните води на Румъния и България", посочи той.