Европейската комисия прие днес, на 3 октомври, първата голяма инфраструктурна програма за България за периода 2021-2027 г. Става въпрос за Програмата за транспортна свързаност, съобщиха от ЕК.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
ЕС отпусна 1,61 млрд. евро, което е една от най-големите суми за българските програми за сближаване (б.а. - кохезионния фонд) през съответния програмен период.
Предвидените инвестиции ще насърчат използването на екологосъобразни видове транспорт и алтернативни горива, ще подобрят качеството на пътната, железопътната и морската инфраструктура и ще допринесат за намаляване на вредното въздействие на транспорта върху околната среда. Една от основните задачи, определени в програмата, е навременното завършване на TEN-T мрежата - трансевропейската транспортна мрежа, насочена към изграждането и развитието на общоевропейска мрежа от железопътни линии, пътища, вътрешни водни пътища, морски транспортни маршрути, пристанища, летища и железопътни терминали. Фокус е и цифровата трансформация. Сред другите приоритети са:
• Привличане на пътници и товари към железопътния транспорт чрез подобряване на качеството на железопътната инфраструктура;
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
• Премахване на наличните “тесни места“ по пътната инфраструктура;
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
• Разработване на интелигентни транспортни системи и прилагане на новаторски решения за стабилна, интелигентна, сигурна и интермодална TEN-T мрежа в съответствие с целите на националната транспортна политика и препоръките на европейския семестър.
Най-важните планирани инвестиции са:
• Изграждане и модернизация на железопътни участъци по коридора Ориент/Източно Средиземноморие, включително железопътна връзка между България и Северна Македония, както и модернизация на железопътната линия София-Перник-Радомир;
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
• Изграждане на пътен участък по протежение на коридора Ориент/Източно Средиземноморие и подобряване на свързаността между Рейнско-Дунавския коридор и Ориент/Източносредиземноморския коридор в посока Север-Юг, включително изграждането на магистрала Русе - Велико Търново;
• Изграждане на инфраструктура за алтернативни горива по основните направления на националната пътна мрежа;
• Развитие и разширяване на вътрешно водни пътища и морските пристанища за обществен транспорт за извършване на мултимодални операции, модернизиране и развитие на терминали и пристанищни съоръжения за комбиниран транспорт.
Проектите, съфинансирани от ЕС по Програмата „Транспортна свързаност“, ще допринесат и за постигането на целите на Стратегията на ЕС за региона на река Дунав.