Европейската комисия(ЕК) ще представи новата методология за разширяването на Европейския съюз(ЕС) на днешния Съвет "Общи въпроси" в Брюксел.
Още: "Всички за всички": Зеленски с оферта към Путин за размяна на пленници
Припомняме, че реформата в преговорния процес беше предложена миналата година от френския президент Еманюел Макрон. Промените в процеса на присъединяване в съответствие с френското предложение, направено през ноември, бяха подготвени цялостно от ЕК този месец . Институцията даде възможност на правителствата да стопират преговори и да замразяват средства за страните, които кандидатстват за членство.
Припомняме още, че Еманюел Макрон отказа да одобри започването на преговори за членство с Албания и Северна Македония на срещата на върха на ЕС през октомври 2019 г. и тогава поиска промяна на процеса на приемане на нови членове,
Макрон обаче отстъпи за членството на Северна Македония и Албания в Европейския съюз . По време на конференцията по сигурността в Мюнхен той посочи, че ще позволи на двете страни да започнат преговори за присъединяване, ако докладът за тях, който ще бъде публикуван през март, е положителен.
Още: Какво казва Нострадамус за смъртта на папа Франциск?
Още: ЕС за 3 години война: 16-и пакет санкции и призив за мир по формулата на Зеленски
"Чакаме доклада (на Европейската комисия) през март. В зависимост от това, ако резултатите са положителни и се установи доверие, тогава би трябвало да сме в състояние да започнем преговорите", каза Макрон на конференцията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сирски: Светът не вярваше, че ще устоим. Чест е да съм главнокомандващ
Още: На фона на протести: Местните власти решават кой да бъде кмет на Нови Сад (ВИДЕО)
Очаква се още Дания и Холандия, които подкрепиха позицията на Макрон миналата година, да намалят съпротивата си за разширяването на ЕС, допълват дипломати, цитирани от световните агенции преди днешното заседание.
Франция и нейните съмишленици са обезпокоени от вероятността ЕС да приеме държави от регион, белязан от серия етнически войни, борещи се с престъпност и мащабна корупция, защото са загрижени да не се повтори сценария с бързото присъединяване на България и Румъния през 2007-а.
Макрон освен това смята, че разширяването на ЕС не е панацея за трудностите на блока и че повече членове означава необходимост от по-голям общ бюджет на ЕС - нещо, което северните членки на блока отхвърлят като възможност.
Още: ISW: Ветераните от Украйна клатят режима на Путин, демобилизация няма да има дори след примирие
Министрите ще обменят днес и гледни точки за многогодишната финансова рамка и законодателната работа през тази година.
Очаква се също да приемат мандат и директиви за започване на преговори за бъдещото партньорство с Великобритания, което вече не е член на Евросъюза.
Министрите ще се заемат и с подготовката за следващия Европейски съвет, който ще се проведе на 26 и 27 март.