Европейската комисия очаква страните членки на съюза да изпълнят до септември тази година своите ангажименти за борба с миграционната криза, които са поели през есента на 2015 г.
Още: Зеленски се съгласи с Тръмп: Искам мир, ето условията
Още: Берлин: Германия бързо трябва да възстанови задължителната военна служба
Това заяви по време на пресконференция в централата на европейската гранична агенция „Фронтекс“ еврокомисарят по миграцията Димитрис Аврамопулос.
Той изрази надежда, че „всички държави действат в съответствие с ангажиментите, които са поели“. „В противен случай Европейската комисия има възможности за влияние“, посочи комисарят, цитиран от ТАСС.
В отговор на въпрос за възможни наказателни мерки Аврамопулос заяви, че не може да каже нищо, тъй като до септември има още време.
Още: Льо Пен заклейми Тръмп за спряното оръжие от САЩ за Украйна
Още: Туск: Замразяването на помощта за Украйна от САЩ вече се усеща в логистичния център в Полша
„Миграционната криза засегна всички нас. Тя постави под съмнение съществуването на Шенгенското пространство – най-голямото постижение на европейската интеграция“, заяви още еврокомисарят.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Белгийската прокуратура иска имунитетите на двама евродепутати
Още: Мелони отказва да прати италиански военни в Украйна, Австралия не изключва този ход
По отношение на споразумението между Брюксел и Анкара за спиране на миграционната вълна към континента той заяви, че според него то действа напълно, отбелязва още БГНЕС. „Турската страна изпълнява добре задълженията си и в момента броят на мигрантите, идващи в Европа е по 40-50 човека на ден.
През 2015 г. Европейската комисия предложи въвеждането на квоти за прием на мигранти от Гърция и Италия за всички страни от ЕС. Въпреки че по-голяма част от държавите в съюза приеха квотите, към момента преразпределени са едва няколко хиляди от общо 160-те хиляди мигранти, включени в програмата.