Един тон течен яйчен жълтък, заразен с фипронил бе открит в Румъния

10 август 2017, 20:18 часа • 1565 | прочитания

Един тон течен яйчен жълтък, заразен с фипронил, купен в Германия, беше открит в западния румънски окръг Тимиш, съобщи администрацията за санитарно-ветеринарен контрол и безопасност на храните.

Още: Хърватия след приемането на еврото: Приливът на туристи расте

Още: Обяснено: Защо Черно море е толкова важно за Украйна и Русия?

Партидата била запечатана в склад и продуктът не е стигнал до търговската мрежа. Той ще бъде унищожен. В момента се проверяват птицефермите в цялата страна, съобщи БГНЕС.

От началото на август от този химикал пострадаха Белгия, Холандия, Германия, Великобритания, Люксембург, Франция, Швейцария, Швеция, където от магазините са изтеглени милиони яйца.

Те са произведени в холандски ферми, които незаконно са използвали фипронил срещу насекоми паразити.

Още: Проливен дъжд превърна в реки улиците на гръцки остров (ВИДЕО)

Още: Немското разузнаване: През 2030 г. Русия подготвя нападение срещу НАТО

Инсектицидът е произвеждан от фирма в Белгия.

Продукцията с фипронил, в която количеството на химикала надвишава разрешения в ЕС праг, е доставена най-вече в Германия, но е изнасяна и в други държави.

Фипронил се използва срещу бълхи, кърлежи и други паразити. По данни на Световната здравна организация веществото може да увреди черния дроб, бъбреците и щитовидната жлеза, ако попадне в организма и се натрупа в него.

Фипронилът е забранен в животновъдството, защото с храната може да попадне в човешкия организъм.

Още: Невидимите слабости в стабилната система на Путин

Още: Втори път за два месеца: Обща стачка блокира Белгия

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес