Доклад, изготвен от румънското министерство на земеделието през 2015 г., очертава няколко въпроса, свързани с качеството на местните храни, съобщи Profit.ro.
Още: Хърватия отива на избори след изпълнена с обиди президентска кампания
Още: Холандската военна помощ за Украйна ще достигне 10 млрд. евро
Местните власти започнаха да разглеждат тази година възможните разлики в качеството между храните, продавани в Румъния и в Западна Европа, след като няколко други страни в Източна Европа започнаха да разследват въпроса, пише БГНЕС.
Докладът показва, че Румъния не разполага със законодателство, което да гарантира автентичността на хранителните продукти или да предотврати фалшифицирането им. В документа проблемът е определен като "тежък".
Месо, млечни продукти, хляб, екологични и традиционни продукти бяха определени като най-вероятни за фалшифициране храни.
Още: Русия разположи боен кораб с крилати ракети в Черно море
Още: Лукашенко планира да разположи 10 руски ракетни системи „Орешник“ в Беларус
Фалшифицирането се дефинира като пълна или частична замяна на хранителна съставка или компонент с по-евтина, добавянето на по-малко количество естествена или синтетична съставка, за да се покрие използването на по-нисък качествен компонент или прекомерната употреба на компонентите на опаковката като лед. То също така обхваща отстраняването или умишленото пропускане на ценна съставка в хранителния продукт, неверни декларации или липса на такива по отношение на географския или ботаническия произход или търговията на дребно с развалена или открадната храна.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Южна Корея потвърди: Украйна е пленила севернокорейски войник (СНИМКА)
Около 70% от кафявия хляб, продаван в Румъния, е фалшифициран, се казва в доклада. Той съдържа бяло брашно, което по-късно е оцветено.
Същевременно млякото, несъобразено със стандартите, доведе до загуби от почти 20 милиона евро. Количеството от 193 тона мляко, или 0,03% от местното месечно производство на мляко, беше спряно от преработката или продажбата и още 104 тона млечни продукти бяха блокирани в складове или унищожени поради проблеми с качеството, се казва в доклада.
Медът, зехтинът, виното и алкохолните напитки също попадат сред категориите храни, уязвими на фалшифициране в Румъния, се казва в доклада.
Още: Финландската брегова охрана взе на абордаж руски танкер заради подозрения за саботаж
Още: Докъде стигна настъплението на Русия в Донбас