Европа харчи все повече пари за отбрана, а американските корпорации са най-големите печеливши от ситуацията, пише германският национален ежедневник Die Welt. Изданието се позовава на резултатите от проучване на консултантската компания AlixPartners, цитирано от Агенжия "Фокус". В момента европейците купуват повече оръжия в чужбина, отколкото произвеждат те самите, подчертава изданието.
Още: Зеленски за замразяването на войната: Гаранции за сигурността от Русия слабо ме интересуват
Още: Дежавю: Задържаният за убийството с нож в Бавария е трябвало да бъде депортиран у нас
"Или европейските продукти са твърде скъпи, или това е знак за липса на доверие в собствената им отбранителна индустрия", цитира изданието експертът на AlixPartners Щефан Ол. През 2018 г. общият бюджет за отбрана на европейските държави възлиза на около 256 милиарда евро: 38,5 милиарда евро са от Германия, една от десетте държави с най-големи военни разходи в света. Освен това миналата година 7 от 26 европейски държави, които са членки на НАТО, са изразходвали за отбрана 2% от БВП, което е заложената цел от Алианса. През 2017 г. имаше само 3 такива държави, припомнят от редакцията.
Според експертите на AlixPartners, за да увеличат пазарния си дял, европейските компании трябва на първо място да намалят разходите си. По-специално, проблемите на отбраната трябва да бъдат съсредоточавани по-малко върху специални поръчки на отделни държави. Пример е многофункционалният транспортен самолет "Airbus" A400m. Освен това консолидирането на индустрията може да помогне на предприятията.
Необходимостта от консолидация експертите от консултантската компания доказват в цифри, пише Die Welt: например, европейските армии използват 37 различни типа танкове и бойни превозни средства на пехотата, докато в американската армия има само 3 вида. Във флота европейците използват 29 вида разрушители и фрегати, а американците - 4.
Още: 100 пожарникари гасят огромен пожар в Подмосковието (ВИДЕО)
Още: Русия изчисли щетите от боевете с ВСУ в Курска област, но не каза нищо за своите авиобомби
"Европа трябва да намали броя на своите бойни системи. В противен случай финансирането им ще бъде невъзможно в бъдеще", предупреди Щефан Ол.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: СЗО: Грузия се освободи от маларията
Още: Z-пропагандатор мечтае за унищожението на Украйна, но поръчва от нея лекарство за сина си