Парламентът на Словения се събра в понеделник, за да обсъди искане за вот на недоверие срещу правителството на консервативния премиер Янез Янша, обвинено от опозицията в експлоатация на пандемията, за да превърне страната в „авторитарна демокрация“, съобщи АФП.
Още: Вече в действие: Първа мярка на Тръмп срещу Путин заради Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: Ще омайва Тръмп: Русия прати успелия си млад мъж
Това е вторият опит да бъде отстранен Янша, подобни действия през януари бяха неуспешни поради отсъствието на няколко депутати заради коронавируса.
„Вие сте тук, за да избирате между авторитарна демокрация и нормална, конституционна и демократична Словения," каза Карл Ерявец, лидер на опозиционната партия DESUS, пред депутатите в началото на дебата. Гласуването на предложението се очаква късно в понеделник.
Ерявец подаде искането миналата седмица от името на пет опозиционни лявоцентристки партии, които го предложиха като алтернативен кандидат, ако мнозинството от 90 депутати гласуват за предложението.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 03.04.25 - Къде ще е следващата голяма руска офанзива?
Още: Русия с масирана атака срещу Харков (ВИДЕО)
Петте партии, подкрепили предложението, обаче разполагат само с 43 места в парламента – с три по-малко от мнозинството.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: На фона на растящия страх от война: Швеция подготвя ядрени бункери за 7 милиона души
Още: "Там заличават идентичността на хората": Къде е затворът, в който е Имамоглу?
Политикът ветеран Янша, който е министър-председател от март, е близък съюзник на националистическия унгарски премиер Виктор Орбан. Янша имитира твърдата реторика на Орбан по отношение на миграцията и обвини медиите в разпространяване на лъжи, че критикуват отношението му към пандемията.
Опозицията обвинява Янша, че използва извънредната здравна обстановка за отслабване на държавните институции и независимите медии и че действа в противоречие на конституционните ценности.
Янша отхвърли обвиненията на опозицията по време на дебата в понеделник, като нарече предложението "разрушителен фарс" и "пилеене на парите на данъкоплатците". "Нашето правителство направи много повече от предишното за много по-малко време и при по-тежки епидемиологични условия и гражданите го знаят и могат да го усетят в джоба си", каза Янша.
Още: Защо напускат работа в Германия? Пет причини за масови оставки
Още: VIP зимнина: Конфитюрът от малини на Меган Маркъл излиза на пазара с цена 14 долара
Предишното петпартийно правителство се разпадна през януари 2020 г. поради вътрешни спорове.
Съюзът на Янша загуби мнозинството си в парламента, когато пенсионерската партия DESUS реши да се оттегли през декември.
То обаче твърди, че може да разчита на 47 гласа в парламента благодарение на подкрепата на малката популистка Словенска национална партия (SNS) и двама представители на малцинствата. Тъй като гласуването се провежда тайно, опозицията се надява, че някои депутати от Партията на модерния център (SMC), младши партньор в настоящата коалиция, могат да обединят усилията си за сваляне на Янша.