Парламентът на Словения се събра в понеделник, за да обсъди искане за вот на недоверие срещу правителството на консервативния премиер Янез Янша, обвинено от опозицията в експлоатация на пандемията, за да превърне страната в „авторитарна демокрация“, съобщи АФП.
Това е вторият опит да бъде отстранен Янша, подобни действия през януари бяха неуспешни поради отсъствието на няколко депутати заради коронавируса.
„Вие сте тук, за да избирате между авторитарна демокрация и нормална, конституционна и демократична Словения," каза Карл Ерявец, лидер на опозиционната партия DESUS, пред депутатите в началото на дебата. Гласуването на предложението се очаква късно в понеделник.
Ерявец подаде искането миналата седмица от името на пет опозиционни лявоцентристки партии, които го предложиха като алтернативен кандидат, ако мнозинството от 90 депутати гласуват за предложението.
Петте партии, подкрепили предложението, обаче разполагат само с 43 места в парламента – с три по-малко от мнозинството.
Политикът ветеран Янша, който е министър-председател от март, е близък съюзник на националистическия унгарски премиер Виктор Орбан. Янша имитира твърдата реторика на Орбан по отношение на миграцията и обвини медиите в разпространяване на лъжи, че критикуват отношението му към пандемията.
Опозицията обвинява Янша, че използва извънредната здравна обстановка за отслабване на държавните институции и независимите медии и че действа в противоречие на конституционните ценности.
Янша отхвърли обвиненията на опозицията по време на дебата в понеделник, като нарече предложението "разрушителен фарс" и "пилеене на парите на данъкоплатците". "Нашето правителство направи много повече от предишното за много по-малко време и при по-тежки епидемиологични условия и гражданите го знаят и могат да го усетят в джоба си", каза Янша.
Предишното петпартийно правителство се разпадна през януари 2020 г. поради вътрешни спорове.
Съюзът на Янша загуби мнозинството си в парламента, когато пенсионерската партия DESUS реши да се оттегли през декември.
То обаче твърди, че може да разчита на 47 гласа в парламента благодарение на подкрепата на малката популистка Словенска национална партия (SNS) и двама представители на малцинствата. Тъй като гласуването се провежда тайно, опозицията се надява, че някои депутати от Партията на модерния център (SMC), младши партньор в настоящата коалиция, могат да обединят усилията си за сваляне на Янша.