Делът на енергията от възобновяеми източници за ЕС да стигне до 32% от общия енергиен дял до 2030 година. За това се договориха Европейската комисия, Европарламентът и Съветът на ЕС. В споразумението е включена клауза през 2023 година за ревизия на постигнатите от страните-членки резултати, предаде БНР.
Още: Шолц обезпокоен за Австрия, ако там има крайнодесен канцлер
Още: Молдовският премиер: Путин да се маха от Приднестровието, ние ще го управляваме
Според Европейската комисия това ще допринесе сериозно за постигането на политическия приоритет, оповестен от председателя Жан-Клод Юнкер преди 4 години, а именно - ЕС да се превърне в световен лидер по производство на енергия от възобновяеми източници. За да влезе в сила, директивата за възобновяемите източници трябва да бъде официално одобрена от Европейския парламент и Съвета на ЕС, предаде БГНЕС.
Припомняме, че в момента от страните-членки на ЕС се изисква да имат 16% дял от ВЕИ в енергийния микс. За сравнение, България е изпълнила отдавна критерия с 18,8%. Според статистика на Евростат другите страни отличнички в ЕС са още Чехия, Дания, Естония, Хърватия, Италия, Литва, Унгария, Румъния, Финландия и Швеция. С най-ниски дялове на произведена ВЕИ енергия са Люксембург, Малта и Холандия.