Италианското издание Corriere della Sera съобщава, че по време на срещата на върха през юли НАТО се готви да приеме декларация, в която ще бъде описан отказът за изпращане на войски в Украйна.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Подробности
В декларацията ще бъде отбелязано още, че координаторът на военната помощ на НАТО за Украйна няма да е Лойд Остин, а щаб-квартирата на НАТО в Брюксел.
Още: Руският геноцид: Доброволци за война по принуда, промиване на мозъци на деца
По данни на изданието основният обем помощ за Украйна ще предоставят не САЩ, а други страни-членки на Алианса. По този начин НАТО ще изглежда по-демократична в очите на обществото и на Владимир Путин (издирван от Международния наказателен съд в Хага за систематично отвличане на украински деца).
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг нееднократно е заявявал, че Алиансът не възнамерява да изпраща войски в Украйна.
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Какво остава
По останалите въпроси подходът на НАТО към помощта за Украйна не се променя. Алиансът ще продължи за укрепва източните си граници от Балтийските страни до България и в случай на необходимост ще осигури до 300 000 души за реакция при бойни действия.
Също така страните-членки на НАТО търсят възможност да доставят на Украйна допълнителни зенитно-ракетни комплекси Patriot. Според украинските власти 25 такива комплекса ще стигнат, за да се защити въздушното пространство на страната.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
До момента има предварителна договорка за доставката само на още два комплекса от Германия и Испания - Испания обаче засега не говори много, но прати ракети за намиращите се в Украйна системи Patriot, като Мадрид вероятно ще прати система, която използва за учения на НАТО в чужбина, докато Германия вече прати 3 системи на Украйна и пое ангажимент за четвърта. Нидерландия също е в готовност да предостави свой Patriot (страната има общо 4), но обсъжда юридическите аспекти, а Полша и Гърция отказаха.
"Кинжал" не уцели нищо съществено: Данни от Лвов