Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Чехия ремонтира украински танкове. Къде отиват новите машини?

26 октомври 2022, 07:30 часа • 3323 прочитания

Чехия намери нов начин да помогне на Украйна, съобщи изданието Lidovkу. В допълнение към доставката на оръжия и боеприпаси, Прага помага за ремонта на повредената в битките украинска тежка техника, предимно танкове. Чешките отбранителни предприятия обаче се сблъскаха с недостиг на опитен персонал.

Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече

"Опитваме се да помогнем на Украйна, включително и по този начин. Привличаме държавни предприятия или се свързваме със специализирани фирми за ремонт на повредена украинска техника", каза за местното издание Lidovkу Клара Крищофикова от пресслужбата на Министерството на отбраната на Чешката република.

Единственото държавно предприятие, което ще участва в ремонта на танкове или бронетранспортьори, е VOP CZ или военноремонтната компания Nowy Jicin. Според описанието на дейността, публикувано на уебсайта на компанията, VOP CZ се занимава с ремонт, модернизация, разработка и производство на наземна военна техника.

В частния сектор, сред другите компании, основният кандидат за този вид работа е Чехословашката група. Нейният прессекретар Андрий Чиртек каза пред сървъра на Lidovkу, че още през пролетта в резултат на преговори между чешката и украинската страна, със съдействието на министъра на отбраната на Чешката република, са създадени възможности за ремонт на украинска техника в предприятията на чешката отбранителна промишленост. „Що се отнася до холдинга ни „Чехословашка група”, възможна е работа и в Словакия, тъй като там имаме ремонтни съоръжения“, добави Андрей Чиртек, но отказа да разясни подробности от съображения за сигурност. Информация за това как Русия модернизира танкове, пенсионирани от България преди 22 години - четете тук.

Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)

Още: Руски военнопленник за севернокорейските войници: Жестоки са и стрелят по всичко, което се движи (ВИДЕО)

Според сайта на Lidovkу, става дума за ремонт на Т-64, които доскоро формираха гръбнака на украинската танкова армия. Постъпват и Т-72, които, благодарение на дарена техника, например от Полша и Чехия, постепенно навлизат в украинската армия. Освен това не е изключен ремонт на бойни машини на пехотата BVP - 1 и BVP - 2, които все още се използват в чешката армия. Цялата работа се извършва в сътрудничество със Словакия, която също има известен капацитет за ремонт на тежко оборудване.

Друг източник каза за Lidovkу, че работилниците на една компания в Словакия вече се готвят да ремонтират няколко десетки единици украинска танкова техника.

Нито Министерството на отбраната на Чешката република, нито компаниите, с които се свързахме, разкриха подробности какви видове техника и в какво количество се планира да бъдат ремонтирани. По същия начин въпросът с финансирането остава неясен.

Министерството на отбраната на Чехия планира да оповести цялата информация едва след края на боевете. Въпреки това може да се очаква, че поне част от отпуснатите средства за дарено оборудване и ремонти ще бъдат върнати на Чехия от фондовете на Европейския съюз. Министърът на отбраната на Чешката република Яна Чернохова вече заяви, че ЕС може да компенсира Чехия до 80% от военната помощ.

Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)

Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС

Хората имат значение

„В самото начало на въоръжения конфликт преобладаващата част от украинските танкове бяха Т-64. Ние не ги познаваме добре. Те никога не са съществували при нас и никой не ги е ремонтирал тук. Възможностите на чешката индустрия да ги ремонтира са изключително ограничени. Разбира се, беше възможно, но няма по-сложни ремонти на двигателя. T-64 има много особен двигател", каза военният анализатор Лукаш Визингр пред Lidovkу.

Но оттогава, казва той, нещата са се променили. Украинците загубиха много танкове, но и получиха много. Включително това бяха танкове Т-72, които могат да бъдат ремонтирани в Чехия и Словакия. С промяната на състава на украинската бронирана техника се променя и способността на чешката и словашката промишленост да участва в техния ремонт и поддръжка. Що се отнася до украинските бойни машини на пехотата и чешките BVP-1 и BVP-2, техните конструкции са сходни, което означава, че ще има много по-малко трудности при ремонта им.

Още: Обикновени граждани от Чехия купуват танк на украинската армия

Бившият началник на Генералния щаб на чешките въоръжени сили Иржи Шедиви (Jiří Szedivy) отбеляза, че не става въпрос само за инфраструктура, а и за работилници и оборудване. "Също така е важно да се намерят хора, които могат да ремонтират такова оборудване. Разбира се, това няма да бъде поверено на онези, които не са го виждали преди", каза генерал Иржи Шедиви.

Чешките отбранителни предприятия вече са изправени пред недостиг на опитен персонал. Затова планират, включително и в Украйна, да наемат тези, чиито заводи не работят или са се озовали на територията, окупирана от Русия.

Според Лукаш Визингр типична повреда, която може да бъде ремонтирана, е например счупена ходова част резултат на експлозия на мина. Екипажът в този случай оцелява, сменят се колелата и се поставят нови вериги. Повредената броня се заварява. "Има и повърхностни щети, например по допълнителната броня, или когато поради експлозия танкът губи външни сензори. Или цевта може да се деформира и след това се монтира ново оръдие. Повреденият двигател от своя страна може бъде сменен“, каза Лукас.

Лош дизайн

Иржи Шедиви обърна внимание на факта, че като цяло по-голямата част от повредената военна техника може да бъде ремонтирана и изпратена обратно на бойното поле.

„Що се отнася до руската танкова техника, а това са Т-64, Т-72 и техните модификации, процентът на унищожена техника е много по-висок от този на танкове с класическа конструкция, като например Леопард, Ейбрамс, Леклерк и дори танк T-54/55 или T-62“, обясни генерал Иржи Шедиви.

При попадение на снаряд върху танк от типа Т-64 или Т-72, и те са с подобна конструкция, боеприпасите се взривяват, след което танкът се унищожава безвъзвратно. При разработването на тези танкове съветските, а по-късно и руските специалисти се фокусираха върху снижаване на силуета на танка и намаляване на броя на членовете на екипажа. Там под зоната на екипажа се складират боеприпаси и това е основният проблем. Неуспешно и лошо дизайнерско решение. Резервоарите със стария дизайн или танкът Leopard, който има различен дизайн, са проектирани по такъв начин, че двигателят или вътрешната част се разрушават при удар, но могат да бъдат ремонтирани", добави Иржи Шедиви.

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес