Боеприпасите, закупени в страни извън ЕС по чешката инициатива, могат да достигнат до бойното поле в Украйна през юни. Това заяви на 12 март Томаш Пояр, съветник по националната сигурност на Чехия и съветник на министър-председателя Петр Фиала.
Още: Зеленски: Никога няма да признаем окупираните територии за част от Русия
Още: Земетресение от 5,1 разтърси остров Лесбос, вторичните трусове продължават
През февруари Чешката република предложи да закупи 800 000 боеприпаса за Украйна от трети страни в отговор на липсата на производствен капацитет на ЕС и на забавянето на американската помощ за Киев. Оттогава насам тя получи подкрепата на още 17 държави, които желаят да финансират покупките.
Още: Инструкторите ни могат да станат мишени за Русия, алармират в Чехия
Откъде идват боеприпасите?
"Обещаните пари трябва да дойдат и договорите да бъдат сключени", каза Пояр. "В момента, в който договорът бъде сключен, ще са необходими няколко седмици, за да бъдат доставени (боеприпасите) в Украйна. От юни нататък доставките могат да потекат", добави той, цитиран от Euractiv.
Още: С патерици, но на щурм: Ранени руски войници са хвърляни напред в Украйна (ВИДЕО)
Още: Сигнал за Тръмп: Катастрофираш, ако прибързаш с преговори с Путин за Украйна
Съветникът отказа да разкрие произхода на боеприпасите, като заяви, че инициативата търси снаряди по целия свят, "където и да са налични на разумна цена и с разумно качество". По темата се спекулира с Турция, Южна Корея и Южна Африка.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Децата във Великобритания избраха своя дума на годината, коя е тя
Още: Голям пожар в Грозни, тази нощ много дронове в Ростовска област (ВИДЕО)
Координаторите на инициативата очакват, че Русия ще се опита да прекъсне доставките на боеприпаси за Украйна, затова се опитват да запазят всички останали подробности в тайна.
Още: Боеприпаси за Украйна: Доставки, обещания и как Европа ще задоволи "глада"
Кой финансира инициативата?
"Целта на нашата инициатива е да се снабдяваме с боеприпаси на световните пазари, да организираме финансирането и да координираме доставката им за Украйна", заяви премиерът Петр Фиала във вторник на конференцията "Нашата сигурност не може да бъде приемана за даденост", организирана по случай 25-годишнината от членството на Чехия в НАТО.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Снимка: Петр Фиала и Володимир Зеленски, Facebook.com/Володимир Зеленський
Още: Сили на НАТО в Украйна: Не нарушава международните правила, смята чешкият президент
Сред държавите, обещали финансиране за боеприпасите, са Белгия, Нидерландия, Германия, Франция и Норвегия, както и неевропейски съюзници като Канада. Според Фиала покупката на 300 000 боеприпаса е потвърдена, а други 200 000 са обещани. Целта е всички те да бъдат доставени в Украйна през тази година, а целта е 800 000 снаряда. Според Норвегия инициативата дори се цели в 1 млн. боеприпаса.
"Не искам да обещавам невъзможното, защото дори и в идеална ситуация ще са необходими месеци, за да стигнат успешно материалите до фронтовата линия, където са най-необходими", каза Фиала по време на конференцията.
Още: 800 000 снаряда тръгват за Украйна, но Русия произвежда в пъти повече от САЩ и Европа