Европейската комисия е отложила взимането на решение дали да включи енергията от АЕЦ и природен газ в списъка си с допустими зелени инвестиции, съобщи АФП.
ЕС създава огромен фонд, за да плати за преход към по-чиста енергия, но държавите-членки и активистите по опазване на климата са разделени по отношение на някои ключови технологии.
"Ядрената енергия и газът не са част от таксономията, която предлагаме днес", заяви заместник-председателят на Еврокомисията Валдис Домбровскис пред журналисти, добавяйки, че работата ще продължи.
Някои държави-членки на ЕС искат да премахнат своите електроцентрали, работещи на въглища, като използват повече природен газ, който се счита за по-ефективен и по-чист, но все пак е изкопаемо гориво.
Други столици искат да използват пакета на ЕС за подкрепа на своя ядрен сектор, но природозащитници и много членове на Европейския парламент настояват блокът да финансира възобновяеми енергийни източници.
Комисията публикува предложението си в сряда, както се очакваше, но решенията по тези чувствителни теми липсваха, оставяйки много пазарлъци напред. Планът трябваше да бъде „делегиран акт“, което означава, че ще стане закон, освен ако държавите-членки или Европейският парламент не го отхвърлят.
Но мястото на газа и ядрената енергетика в т. нар. "Списък на таксономиите", определящ зелените инвестиции, сега може да се наложи да бъде решено чрез обичайното законодателство, по което би могло да има пазарене от дипломати, депутати и лобисти.
"Искам да кажа, че изборът беше да не се прави нищо, докато всичко не приключи. И наистина, нямаме време за това", заяви еврокомисарят по финансовите услуги Майрид МакГинес, обяснявайки защо списъкът на таксономиите в сряда не разглежда ядрената енергия и газа .
"Така че мисля, че когато покриваме 80 процента от емисиите на парникови газове чрез този първи делегиран акт в таксономията, мисля, че това е огромна стъпка. И тази година ще има още стъпки в тази посока."
Домбровскис заяви, че научните изследвания ще продължат и оценката може „да дойде през втората половина на годината“.
Още: Европейската зелена сделка – утопия с икономически последствия