Загубата на руски самолет "Бериев А-50" при партизанската атака срещу беларуското военно летище "Мачулишчи" вероятно ще остави на въоръжение шест оперативни А-50, което "допълнително ще ограничи руските въздушни операции", съобщи Министерството на отбраната на Обединеното кралство на 28 февруари.
Още: ЕП с резолюция: Лукашенко е диктатор, изборите в Беларус няма да го направят легитимен президент
Още: Зеленски за териториалните амбиции на Тръмп: "Ако са за сметка на Русия, защо не?"
Преди два дни беларуската антиправителствена организация BYPOL заяви, че руски самолет A-50 е бил повреден при атака с дронове на летището край Минск в рамките на така наречения "План за победа" на BYPOL.
Групата съобщава за две експлозии и повреди на предната и средната част на А-50, както и на радарната антена, пише британското разузнаване в последната си актуализирана информация за Украйна.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 28 February 2023
Find out more about Defence Intelligence: https://t.co/v3cDaShXOA
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/Sa5TUFHvxFОще: Съдебна победа за принц Хари и извинение от медиите на Рупърт Мърдок
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) February 28, 2023
Самолетът A-50 MAINSTAY е предназначен да създава разпознаваема въздушна картина и да осигурява координация на съседните изтребители, се посочва в доклада.
Още: Русия използва нов дрон-камикадзе в Украйна (ВИДЕО)
Още: Ще ударят "Турски поток": "Драконовата кралица" подплаши близко протеже на Путин
Радарната система на А-50 съветско производство може да проследява едновременно до 150 цели на разстояние до 230 км или големи цели като кораби на разстояние до 400 км.
Въпреки че повредата не е официално потвърдена, загубата на А-50 би била "значителна, тъй като той е от решаващо значение за руските въздушни операции за осигуряване на картина на въздушното бойно пространство", се казва в актуализирания доклад на разузнаването на Великобритания.
Още: Орбан пак показа в кой лагер е: "Санкциите рушат икономиката ни, ЕС финансира войната" (ВИДЕО)
Още: Желязков след среща с Фон дер Лайен: Ще решаваме различия в коалицията за парите по ПВУ
От началото на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна партизаните активно действат в Беларус, като саботират военната, транспортната и киберинфраструктурата. Въпреки че Минск не е обявил официално война на Украйна, руските сили получиха достъп до беларуската територия, за да извършват нападения срещу Украйна, включително неуспешната атака срещу Киев през февруари 2022 г.
След удара по летище "Мачулишчи" страната затегна сериозно граничния контрол.
ОЩЕ: Беларус засили граничния контрол след партизанския удар по руски самолет