Борис Надеждин е подал два иска във Върховния съд на Русия срещу отказа за регистрацията му като кандидат за президентските избори в страната.
Двата иска касаят отсъждането на властите, че в списъците има невалидни подписи, по-голямата част от които според Кремъл съдържат невалидни данни. Надеждин е обвиняван от властите и за мъртви души при подписите. Кандидатът, който се смята за основен опонент на Путин, готви и още един иск — за оспорване на отказа за регистрация, който ще бъде подаден на 16 февруари.
Какви нарушения има при подписите според ЦИК?
- 2885 подписа са заличени поради липса на събирач в списъците и неверни данни от събирачите;
- 858 подписа са обявени за невалидни от Министерството на вътрешните работи;
- 11 подписа са на починали лица.
"Това е върхът на цинизма и нарушение на всички правила", заяви Николай Бурлаев, заместник-председател на Централната избирателна комисия. Друг представител на ЦИК пък казва, цитиран от "Комерсант", че за фалшифициране на резултатите от събирането на подписи била използвана "стара база данни на избирателите".
Още: Километрични опашки в Русия в подкрепа на противник на Путин на президентските избори: Започна ли тихата съпротива (ВИДЕА)
Кой е Надеждин?
Борис Надеждин е единственият политик, който открито се противопоставя на войната на Путин в Украйна, кандидатирал се за президент на Русия. По време на кампанията си той заяви, че решението на Путин да изпрати армията си в Украйна, е било "фатална грешка". Надеждин изрази готовността си да опита да сложи край на конфликта чрез преговори.
Той е бил депутат в Държавната дума в периода 1999-2003 г. В миналото е бил съветник и на убития през 2015 г. Борис Немцов, което означава още политически точки в актива му на опозиционер.
Имаше обвинение към Надеждин, че кандидатурата му била съгласувана с Кремъл, за да се покаже пред света, че в Русия уж наистина има опозиция и изборите за президент са оспорвани. Той отрече това да е така.
Някои анализатори смятат, че антивоенната му позиция става досадна за Путин и че Кремъл може да потърси претекст да го спре. В миналото изборните органи са дисквалифицирали кандидати, чиито подписи от поддръжници са били обявени за невалидни. Кремъл заяви, че не вижда в Надеждин сериозен съперник на Путин, който се очаква да спечели изборите за пореден път.
Източници на "Медуза" твърдят, че Кремъл не е готов да позволи на ЦИК да регистрира за участие в изборите политици с антивоенна позиция.
Надеждин внесе подписите в ЦИК на 31 януари. Два дни по-късно представители на Централната избирателна комисия обявиха, че са открити "грешки, които предизвикват изненада". Твърдеше се, че били вписани "мъртви души".
Още: Руската ЦИК открила "пропуски" в изборните документи на най-големия опонент на Путин