Повече от 200 000 британски ученици, които тази есен преминават от начално в средно училище, не могат да четат правилно. Такива разочароващи данни се съдържат в непубликуван правителствен доклад, пише The Times.
Още: "Нищо не може да ги спре": Последните военни гълъби на Европа
Още: Чехия изпрати на Украйна и последните си съветски танкове
Тази информация, която шокира Даунинг Стрийт, показва въздействието на карантината върху обучението, според изданието. Всъщност според статистиката броят на децата с проблеми с грамотността се е увеличил с 30 хиляди през последната година, предаде агенция Фокус.
Борис Джонсън възнамерява да стартира „четиригодишен авариен“ план за помощ на деца в неравностойно положение. Висши правителствени източници казаха пред The Times, че в списъка с приоритети на премиера разглеждането на въпроса за образованието следва програмата за ваксинация COVID-19 и ще остане в центъра на вниманието му до следващите избори.
Според изданието преди седмица Джонсън се е срещнал със сър Кеван Колинс, който води проучване за ефектите от коронавируса върху учениците. В тези преговори чиновникът „разкъса от критики“ правителството, разкривайки степента на кризата.
Още: САЩ изтеглят военните си от ключовия център в Полша, който подпомагаше Украйна
Още: Украинският отговор на руското ракетно убийство на деца в Кривой Рог: Равносметка (СНИМКИ и ВИДЕО)
Колинс планира да създаде „гражданска армия“, която да включва учители, бивши и заместващи учители и студенти, които да помагат на по-слабо представящите се ученици. Джонсън е готов да похарчи милиарди лири за уроци за малки групи и извънкласни клубове, като фактически удължи „учебния ден“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Откриват великденски панаир, вдъхновен от карнавалите във Венеция и Бразилия
Още: Като в България: Отчайващо високи наеми в големите градове на Германия. Каква е причината?
По-рано британското правителство стартира национална програма за обучение. Но тя също попадна под критики за това, че предполага използването на частни компании за обучение на деца в държавни училища, което често се провежда онлайн, вместо да увеличи броя на учителите, отбелязва The Sunday Times.
През юни Даунинг Стрийт инвестира £ 1 млрд. във фонд за финансиране на допълнителни часове. По-малко от половината от учениците, които са започнали да получават тази услуга, идват от бедни семейства, се казва в доклад на Сметната палата.
„Загубата на знания за толкова много деца и младежи е това, върху което ние като общество трябва да се съсредоточим сега“, каза Джонсън на неотдавнашна пресконференция. Той изрази загриженост, че много ученици „не могат да четат или пишат правилно поради COVID“.
Още: И Китай воюва на страната на Русия: ВСУ плени двама китайски военнослужещи (ВИДЕО)
Още: Кая Калас вижда Албания в ЕС до 2030 година (ВИДЕО)
Източник от правителството заяви пред изданието, че Джонсън планира да даде сурова оценка на социалното въздействие на коронавируса. Премиерът възнамерява да посвети речта си на това при откриването на парламента на 11 май.
„Фокусът на премиера е върху това да гарантира, че децата могат да четат и пишат правилно и да притежават уменията, необходими за успех в живота“, каза източникът. „Знаем, че коронавирусът е причинил огромни щети на човешкия живот. Трябва честно да кажем какво ще се случи след това“.
Междувременно изоставането в обучението не е единственият проблем, пред който са изправени британските ученици. Проучване на NHS Digital за психичното здраве на деца и младежи показа, че процентът на вероятните психични разстройства се е увеличил от един на девет през 2017 г. до един на шест през 2020 г., обръща внимание Times.