Европейският съюз трябва да обмисли възможността за изземване на замразените руски валутни резерви, за да помогне за покриване на разходите за възстановяване на Украйна след войната. Това предложение направи ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел в интервю за Financial Times на 9 май.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Москва нарече инициативата на топ дипломата на ЕС „пълно беззаконие“ – руският зам.-външен министър Александър Грушко предупреди, че Европа ще пострада при налагане на мярката. „Тези действия ще подкопаят европейците, модерната финансова система и доверието в Европа и Запада“, отбеляза той, цитиран от РИА.
ЕС и западните съюзници на блока наложиха ограничения върху международните резерви на Руската централна банка, откакто страната започна инвазията си в Украйна. Сега Западът обсъжда как да принуди Кремъл да плати поне за част от щетите, които нанесе от 24 февруари насам.
Борел заяви, че е логично ЕС да направи същото, което Вашингтон стори с активите на Афганистанската централна банка, след като талибаните поеха контрола над страната през лятото на 2021 г.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Топ дипломатът на ЕС припомни, че американският президент Джо Байдън подписа указ този февруари, с който част от активите на Афганистанската централна банка (общо 3,5 млрд. евро) преминаха във Федералния резерв. Администрацията на държавния глава планира да ги предостави „в полза на афганистанския народ и за бъдещето на страната“. Има възможност и част от средствата да отидат при роднини на жертвите от терористичните атаки на 11 септември 2001 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
„Разполагаме с тези пари в нашите джобове и моля някой да ми обясни защо това се прави с афганистанските пари, но не е добре да се прави с руските“, каза Борел.
През март Москва заяви, че санкциите срещу централната банка са довели до блокиране на повече от 600 млрд. долара.
Официални лица от ЕС от известно време насам разглеждат варианти как резервите на Русия могат да се използват за реконструкцията и възстановяването на Украйна, но от Брюксел все още не са дали никакви официални предложения. Сега Борел изложи идеята като един от няколко възможни варианта.
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Преди месец финансовият министър на САЩ Джанет Йелън също заговори за това дали замразените руски активи могат да се използват за помощ спрямо Киев. Тя заяви, че това трябва да бъде сторено само в пълна координация със западните съюзници и предупреди, че може да се наложи да бъде обвързано с американското законодателство.
Европейската комисия заяви, че възстановяването на Украйна ще отнеме стотици милиарди евро, голяма част от които ще бъдат поети от Европа.
Междувременно Байдън предложи замразените активи на руските олигарси, близки до Владимир Путин, също да бъдат използвани в помощ на Украйна – идея, която е подкрепена и от председателя на Европейския съвет Шарл Мишел.