Руските правителствени уебсайтове са изправени пред безпрецедентни кибератаки и полагат сериозни технически усилия за филтриране на чуждия уеб трафик, съобщи агенция ТАСС.
Още: Папа Франциск е в критично състояние, наложило се е кръвопреливане (СНИМКА)
Още: Във Франция: Загинал и тежко ранени полицаи след атака с нож на протест в защита на Конго (ВИДЕО)
Руски правителствени организации и държавни компании са били обект на мишена заради войната в Украйна. Сред тях са уебсайтовете на Кремъл, на водещия авиопревозвач Аерофлот и на Сбербанк, които са имали прекъсвания или временни проблеми с достъпа през последните седмици.
Руските министерства се опитват да се приспособят към новите условия, тъй като кибератаките се увеличават, според правителствената информация.
„Ако по-рано мощността на подобни атаки в пикови моменти достигаше 500 гигабайта, то сега е 1 терабайт“, посочват от руското министерство на цифровите технологии. „Това е два до три пъти по-мощно от най-сериозните инциденти от този вид, които са докладвани по-рано."
Още: Урсула фон дер Лайен е възмутена от нападението срещу представителството на ЕК в София
Още: Без Европа като миротворец в Украйна - друг вариант за чужди войници
Тъй като Русия става все по-изолирана от глобалните финансови системи и вериги за доставки, правителството предложи редица мерки в подкрепа на ИТ сектора. Технологичните фирми ще имат достъп до преференциални данъчни и кредитни условия. Освен това Интерфакс съобщи късно в сряда, че министерството на цифровите технологии е предложило да се отпуснат 14 милиарда рубли (134 милиона долара) за подкрепа на ИТ компании под формата на безвъзмездни средства.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: В Австрия подготвят коалиционно правителство
Още: НАТО планира да изгради мрежа от тръбопроводи за бърза доставка на реактивно гориво
ВИЖТЕ ПОВЕЧЕ: Цензура: В Русия блокираха нови 32 сайта