Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Белгия няма да легализира наркотиците

28 март 2024, 06:15 часа • 960 прочитания

Грешат хората, които смятат, че случайната употреба на наркотици е нещо индивидуално, че няма въздействие върху обществото. Това каза белгийският премиер Александър Де Кроо в отговор на въпрос на Politico, в отговор на въпроси на журналисти след заседание на Съвета за национална сигурност, който реши да се засилят службите за сигурност на страната.

Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен

Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)

Нарастване на престъпността

Стрелба между наркогрупировки рани половин дузина души в Брюксел от февруари, като един полицай беше убит в югозападния град Шарлероа миналата седмица по време на претърсване на наркотици. „Това е една от причините да увеличим наказанията за употреба на наркотици. Помислете за пролятата кръв, която е свързана с това“, каза Де Кроо, придружен от своите министри на вътрешните работи, правосъдието и отбраната.

ОЩЕ: Безпрецедентна операция срещу наркотиците във Франция

Европейският съюз се превърна в глобалната столица на употребата на кокаин през последните години, тъй като рекордното производство в Южна Америка съвпадна с бурното търсене в цяла Европа. Белгия е ключова врата, а пристанищният град Антверпен се регистрира като най-големият конфискатор и консуматор на наркотици на континента.

Още: Баби палят полицейски коли и банки: Ало измамници сеят хаос в Русия, ГУР ли е мозъкът? (ОБЗОР - ВИДЕО)

Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия

Това доведе до нарастване на престъпното насилие, тъй като банди се състезават за достъп до пристанищата и търговските обекти в градове като Брюксел. Властите в повечето случаи остават безучастни. Най-много да настояват за технически корекции по сигурността на пристанищата или да се застъпват за по-строги закони за наркотиците.

Досега Де Кроо продължава в този дух, засилвайки забранине. По време на пресконференцията той обеща да увеличи броя на полицейските и митническите агенти и да се насочи по-ефикасно към потребителите и дилърите в маргинализираните квартали на Брюксел. „Употребата на наркотици е престъпление“, каза той.

ОЩЕ: Боливия залови над 7,2 тона кокаин (СНИМКИ)

Ефект върху здравето и околната среда

Министърът на вътрешните работи Аналис Верлинден също посочи отрицателните ефекти върху здравето и околната среда от консумацията на кокаин, включително в страните на произход. „Бях в Боливия преди три, четири седмици. И ние взривихме нарколаборатория, която беше открита от боливийската полиция“, каза тя пред Politico. „Хората трябва да осъзнаят, че ако употребявате наркотици, ако пледирате за легализирането на наркотиците, това ще допринесе за обезлесяването на Амазония“.

Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург

Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)

Въпреки това, някои експерти твърдят, че насилието около търговията с наркотици произтича от нейната незаконност, като правителствата на практика поставят в ръцете на престъпниците пазар с високо търсене и нулева регулация. Поетапната лицензионна система може да отслаби организираната престъпност, да намали здравословните проблеми, причинени от съмнителни и прекалено силни вещества, и да събере милиони данъци за социални програми и програми за пристрастяване, казват тези критици.

През март колумбийският президент Густаво Петро призова за преминаване към декриминализация и по-добро регулиране, защото войната срещу наркотиците се е „провалила“. „Здравето на нашите общества е заложено на карта. Рискът, породен от употребата и злоупотребата с незаконни наркотици, както естествени, така и синтетични, може да бъде смекчен само чрез приемане на политика за намаляване на вредите“, каза той пред Комисията на ООН.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес