Моето мнение се различава от това на правителството, което наложи вето, и не отстъпва, въпреки препоръката на Европейската комисия за приемане на България и Румъния. Това отговори на въпрос относно за мнението му за разширяване на Шенгенското пространство с България и Румъния австрийският президент Александър ван дер Белен.
Още: Германия остро към САЩ: Украйна можеше да капитулира и без вас
Австрийският президент Александър ван дер Белен покани на среща днес в своята официална резиденция - двореца Хофбург във Виена, представителите на Съюза на международния печат в страната. Той отговори на въпроси, отнасящи се до актуални международни проблеми, свързани с войната в Украйна, войната в Близкия изток след терористичното нападение на "Хамас" срещу Израел, европейската политика и вътрешнополитически теми.
Още: МВР: От Австрия не чухме и един смислен аргумент защо България да не влезе в Шенген
На въпрос на БТА за мнението на австрийския президент за разширяване на Шенгенското пространство с България и Румъния, той отговори: "Знаете, че моето мнение се различава от това на правителството, което наложи вето, и въпреки препоръката на Европейската комисия за приемане на България и Румъния не отстъпва. И аргументира своето решение с мигрантите, които пристигат в Австрия, но те идват не от България и Румъния, а от Унгария. Мисля, че правителството трябва да пази по-добре и своите инвестиционни интереси и то не само във финансовия сектор. Австрия е инвеститор и в двете държави. Нека добавя, че десетки хиляди болногледачки от Румъния работят в нашата страна, като денонощно се грижат за възрастни и болни хора."
Още: За склоняване към дезертьорство: 15 години затвор за бивш украински президент
Още: Курска област не е изцяло руска: "Първи канал" унижи Путин (ОБЗОР - ВИДЕО)
Припомняме, че канцлера на Австрия Карл Нехамер твърдо отказа да вдигне ветото за присъединяване на България към Шенген. Това се случи по време на визитата на премиера Николай Денков във Виена в края на октомври. Тогава Нехамер нарече разширяването на Шенген с България и Румъния "немислимо". Въпреки това премиерът Николай Денков изрази убеденост, че Австрия ще промени позицията си до декември, когато темата ще бъде обсъдена на Европейски съвет.
Още: Красен Станчев: Възможно е да се води дело в Съда на ЕС след отказа за Шенген
Още: За какво се договориха Тръмп и Зеленски във Ватикана? Анализ за възможното примирие
Още: "Черно море ще е руско езеро": С Крим Путин обгражда НАТО, ще налага контрол и на България
Българският премиер Денков заяви в началото на октомври, че Австрия и Нидерландия ще спечелят, ако България и Румъния бъдат приети в Шенгенското пространство. На 17 ноември 2022 г. със 106 гласа „за" и 18 „против" Народното събрание прие декларация относно присъединяването на България към Шенгенското пространство, в която се заявява пълната подкрепа за усилията на българското правителство да постигне решение на Съвета на ЕС за членство на България в Шенген до края на 2022 г.
На 2 декември 2022 г. след заседание на правителството на Нидерландия министърът на външните работи Вопке Хукстра обяви, че Нидерландия ще блокира приемането на България в Шенгенското пространство на срещата на 8 декември 2022 г., а ще подкрепи приемането на Румъния и Хърватия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Чеченският главорез "Тарзан" е убит от украинците в Курск - там, където уж Русия вече победи
Още: С числа: Денков обяснява на Австрия защо проблемът ѝ с мигрантите не е български
Същия ден на пресконференция канцлерът на Австрия Карл Нехамер потвърди позицията на австрийското правителство, че няма да подкрепи присъединяването на България и Румъния на срещата на министрите на вътрешните работи и правосъдието на 8 декември 2022 г.
Шенгенското пространство гарантира свободно движение на над 400 милиона европейци. То обхваща 27 държави - 23 страни членки на Европейския съюз, и четири асоциирани държави - Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария. Външната граница на страните от Шенгенското пространство е над 50 000 км, като обхваща стотици летищни, морски и сухопътни гранични контролно-пропускателни пунктове.