Моето мнение се различава от това на правителството, което наложи вето, и не отстъпва, въпреки препоръката на Европейската комисия за приемане на България и Румъния. Това отговори на въпрос относно за мнението му за разширяване на Шенгенското пространство с България и Румъния австрийският президент Александър ван дер Белен.
Още: Украйна получи първата пратка американски втечнен природен газ
Австрийският президент Александър ван дер Белен покани на среща днес в своята официална резиденция - двореца Хофбург във Виена, представителите на Съюза на международния печат в страната. Той отговори на въпроси, отнасящи се до актуални международни проблеми, свързани с войната в Украйна, войната в Близкия изток след терористичното нападение на "Хамас" срещу Израел, европейската политика и вътрешнополитически теми.
Още: МВР: От Австрия не чухме и един смислен аргумент защо България да не влезе в Шенген
На въпрос на БТА за мнението на австрийския президент за разширяване на Шенгенското пространство с България и Румъния, той отговори: "Знаете, че моето мнение се различава от това на правителството, което наложи вето, и въпреки препоръката на Европейската комисия за приемане на България и Румъния не отстъпва. И аргументира своето решение с мигрантите, които пристигат в Австрия, но те идват не от България и Румъния, а от Унгария. Мисля, че правителството трябва да пази по-добре и своите инвестиционни интереси и то не само във финансовия сектор. Австрия е инвеститор и в двете държави. Нека добавя, че десетки хиляди болногледачки от Румъния работят в нашата страна, като денонощно се грижат за възрастни и болни хора."
Още: Десетки хиляди остават без ток след снежната буря в Босна и Херцеговина (ВИДЕО)
Още: Заради репресиите над протестиращи: САЩ санкционираха създателя на „Грузинска мечта“
Припомняме, че канцлера на Австрия Карл Нехамер твърдо отказа да вдигне ветото за присъединяване на България към Шенген. Това се случи по време на визитата на премиера Николай Денков във Виена в края на октомври. Тогава Нехамер нарече разширяването на Шенген с България и Румъния "немислимо". Въпреки това премиерът Николай Денков изрази убеденост, че Австрия ще промени позицията си до декември, когато темата ще бъде обсъдена на Европейски съвет.
Още: Красен Станчев: Възможно е да се води дело в Съда на ЕС след отказа за Шенген
Още: Франция: Заплахите срещу проевропейския президент на Грузия са неприемливи
Още: Руските власти са изчистили едва 0,03% от мазута от авариралите танкери в Черно море: Еколог
Българският премиер Денков заяви в началото на октомври, че Австрия и Нидерландия ще спечелят, ако България и Румъния бъдат приети в Шенгенското пространство. На 17 ноември 2022 г. със 106 гласа „за" и 18 „против" Народното събрание прие декларация относно присъединяването на България към Шенгенското пространство, в която се заявява пълната подкрепа за усилията на българското правителство да постигне решение на Съвета на ЕС за членство на България в Шенген до края на 2022 г.
На 2 декември 2022 г. след заседание на правителството на Нидерландия министърът на външните работи Вопке Хукстра обяви, че Нидерландия ще блокира приемането на България в Шенгенското пространство на срещата на 8 декември 2022 г., а ще подкрепи приемането на Румъния и Хърватия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пътници във влак останаха блокирани с часове под Ламанша
Още: Фицо и Путин се наговарят за мирни преговори, без да питат Украйна (ВИДЕО)
Още: С числа: Денков обяснява на Австрия защо проблемът ѝ с мигрантите не е български
Същия ден на пресконференция канцлерът на Австрия Карл Нехамер потвърди позицията на австрийското правителство, че няма да подкрепи присъединяването на България и Румъния на срещата на министрите на вътрешните работи и правосъдието на 8 декември 2022 г.
Шенгенското пространство гарантира свободно движение на над 400 милиона европейци. То обхваща 27 държави - 23 страни членки на Европейския съюз, и четири асоциирани държави - Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария. Външната граница на страните от Шенгенското пространство е над 50 000 км, като обхваща стотици летищни, морски и сухопътни гранични контролно-пропускателни пунктове.