Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Анексията на Крим: Точно преди 10 години Русия незаконно присъедини полуострова

18 март 2024, 12:51 часа • 1843 прочитания

Точно преди 10 години, на 18 март 2014 г., Русия анексира полуостров Крим в пълно нарушение на международното право. Това беше предшествано от референдум за отделянето на територията от Украйна. Повечето държави по света, включително САЩ, ЕС и самата Украйна, обявиха акта за незаконен.

Още: Зеленски за териториалните амбиции на Тръмп: "Ако са за сметка на Русия, защо не?"

Още: Съдебна победа за принц Хари и извинение от медиите на Рупърт Мърдок

На този ден в Москва беше подписано "споразумение" за приемането на Крим и Севастопол в състава на Руската федерация. А за да стане това, два дни по-рано, на 16 март 2014 г., Кремъл проведе "референдум" в окупирания от него Крим.

Няколко седмици преди това, след 20 февруари 2014 г., руските части преодоляха украинските войски на полуострова и превзеха административните и инфраструктурни обекти в Крим - те действаха без обозначения и маркировки (т.нар. зелени човечета).

Още: Пренаписване на историята: Руски депутати искат анулиране на решението на СССР за прехвърляне на Крим на Украйна

Още: Зеленски пред лидера на германската опозиция: Одобрението на допълнителен пакет от 3 млрд. евро е критично важно за Украйна

Още: Русия използва нов дрон-камикадзе в Украйна (ВИДЕО)

Резултатите от фалшифицирания референдум в Крим на 16 март 2014 бяха оповестени още сутринта на следващия ден - 96,77% от гласувалите били се обявили за "обединение с Руската федерация". Всичко това бе направено в нарушение на Конституцията на Украйна, част от която бе Крим, и с погазване на основните норми на международното право. Това обаче съвсем не попречи на руския диктатор Владимир Путин да подпише Договор между Руската федерация и Република Крим за приемането на Република Крим в Руската федерация с церемония в Георгиевската зала на Големия Кремълски дворец.

Още: 50 хиляди кримски татари принудително са напуснали Крим след руското нахлуване

Още: Ще ударят "Турски поток": "Драконовата кралица" подплаши близко протеже на Путин

Още: Орбан пак показа в кой лагер е: "Санкциите рушат икономиката ни, ЕС финансира войната" (ВИДЕО)

Със същата спешност на следващия ден, 19 март 2014 г., Конституционният съд на Русия обяви, че договорът е в пълно съзвучие с Конституцията на Руската федерация, а на 20 март Държавната дума ратифицира договора.

Всъщност това бе първата стъпка на Путин, с която той провери реакцията на Запада и именно неговото колебание и нерешителност окуражиха диктатора впоследствие да започне действията си в Донбас като тези 8-годишни събития предшестваха пълномащабната му война срещу Украйна.

Още: Желязков след среща с Фон дер Лайен: Ще решаваме различия в коалицията за парите по ПВУ

Още: Калас: Тръмп е прав, че ЕС не харчи достатъчно за отбрана

Със следващото видео си припомняме кадри от протестите през 2014 г. срещу присъединяването от Русия:

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес