"Със сигурност Русия ще излезе значително отслабена от този конфликт. В момента руската армия е изцяло ангажирана с военните действия в Украйна. А това, като че ли прави невъзможно в близко бъдеще да застраши сигурността в някоя друга държава. Или поне не в размера на бойните действия в Украйна".
Още: Критично остава състоянието на пострадалите от кървавата баня в Магдебург
Още: Шпионският скандал с българите в Лондон се разраства: Маникюристка следила политици
Това заяви д-р Айлин Матле от Германското дружество за външна политика пред БНР. Именно тя и нейните колеги разработиха три възможни сценария за отношенията на Запада с Русия след края на войната - конфронтация, мирно съвместно съществуване или партньорство.
"Русия очакваше съвсем различен развой на военните действия и бърза победа в Украйна. Колкото по-дълго продължи тази война, толкова повече загуби ще търпи Русия", допълни Матле.
На въпрос относно променящата се архитектура на сигурност в Европа, експертът обяви, че на този етап "няма признаци путинова Русия да е готова да се върне към принципите, върху които беше изградена досегашната система на европейската сигурност". В този смисъл ако Европа иска да отстоява принципите си, то трябва да гради новата архитектура на сигурност без Русия и да се пригоди към дълготрайна конфронтация.
Още: Задържаха мъж, заплашвал да извърши престъпни деяния на коледен базар в Германия
Още: Тръмп да избира: Да предаде или не на Путин украински газ и минерали на стойност 26 трилиона долара
В немското изследване се отчита още, че ако ЕС и Русия заживеят в бъдещо "мирно съвместно съществуване", това би означавало връщане на ЕС към добре познатата му стара слабост:
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: След като спря тока на Абхазия, Русия ѝ "помага" - пуска го "хуманитарно"
Още: 29 декември, 2024 година: Тогава ли ще избухне гражданска война в Грузия? (ВИДЕО)
"Има риск за сплотеността на ЕС, която 27-те все още демонстрират. Но сега се намираме в критичен момент, защото енергийната зависимост от Русия силно разделя държавите в Евросъюза. Унгария е против налагането на ембарго върху газовите и петролните доставки от Русия. Не е изключено и други страни членки да се възпротивят на ембаргото, за да запазят икономическата си стабилност", казва още д-р Матле.
Според нея обаче колкото и трагична да е тази война ЕС трябва да се възползва от момента, за да ускори интеграцията в области като енергетика, отбрана, инфраструктура и климат.
Следете НА ЖИВО: Войната в Украйна
Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече