Европейските политики имат вина за смъртта на повече от 700 мигранти, загинали във водите на Средиземно море. Това се посочва в доклад на "Амнести интернешънъл", озаглавен "Между дявола и дълбокото синьо море" и цитиран от БНР.
От "Амнести интернешънъл" подчертават, че европейските власти помагат на либийската брегова охрана с цел да предотвратят случаите на лодки с мигранти, поемащи опасното плаване към бреговете на Италия и Малта.
От организацията обаче подчертават, че смъртта на бежанци емигранти не може да се определи просто като неизбежно нещастие.
Те цитират данни на Италианския институт за политически изследвания и Международната организация за миграция, според които само през юни са загинали или изчезнали повече от 560 души.
"Въпреки намалението на броя на хората, прекосяващи Средиземно море през последните месеци, броят на смъртните случаи в морето се е увеличил", заяви Матео де Белис, изследовател от "Амнести".
"Европейските политики помогнаха на либийската брегова охрана да залавя хора в морето, намалявайки приоритетите за спасителните операции и пречейки на жизненоважната работа на неправителствените организации. Скорошното увеличение на броя на смъртните случаи е не само трагедия, но и срам", допълни той.
Това е месецът, в който дойде на власт новото италианско правителство, спечелило вота с популистки и антимигрантски обещания, отбелязват от организацията.
Повече от 150 мигранти са загинали през юли.