Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

20 страни членки съгласни за създаването на новата ЕС прокуратура

08 юни 2017, 15:03 часа • 2176 прочитания

На днешното заседание на Съвета по правосъдие 20 държави членки, сред които и България, постигнаха политическо съгласие за създаването на новата Европейска прокуратура чрез засилено сътрудничество. За това съобщава Европейската комисия (EК) в прессъобщение до медиите.

Още: Докъде стигна настъплението на Русия в Донбас

Още: Електрически коли: как Китай превзема пазара в Европа

Необходимо е Европейският парламент да даде своето съгласие. След като новият орган бъде въведен, независимите европейски прокурори ще разполагат с правомощия да провеждат разследвания и да повдигат и поддържат обвинения за престъпления, засягащи бюджета на Съюза, като корупция или измами със средства на ЕС или трансгранични измами с ДДС. Европейската прокуратура ще бъде солиден, независим и ефикасен орган, специализиран в борбата с финансовите престъпления в целия ЕС.

Гюнтер Йотингер, комисар по въпросите на бюджета и човешките ресурси, заяви: „Измамите, засягащи бюджета на ЕС, не се толерират. Всеки цент от този бюджет трябва да бъде похарчен в полза на европейските граждани. Създавайки една солидна, независима и ефикасна Европейска прокуратура, ние засилваме усилията си да защитим парите на данъкоплатците, като осигуряваме европейски подход спрямо разследването и наказателното преследване на престъпленията, засягащи бюджета на Съюза. Това ще бъде сериозно допълнение към вече съществуващите средства на равнището на Съюза, а именно Европейската служба за борба с измамите, която работи в областта на административните разследвания.“

Вера Йоурова, комисар на ЕС по въпросите на правосъдието, потребителите и равнопоставеността между половете, посочи: „Работихме усилено, за да убедим колкото се може повече държави членки да подкрепят проекта и съм много доволна, че в създаването на Европейската прокуратура ще участват 20 от тях. Това е голямо постижение, което гарантира, че Европейската прокуратура ще бъде ефикасна още от първия ден, в който започне да функционира. Днес е добър ден за европейския данъкоплатец. Европейската прокуратура ще допълва важната работа, извършвана от Евроюст — агенцията на ЕС, работеща в областта на наказателното правосъдие — и ще даде възможност агенцията да посвети повече ресурси на борбата с тероризма, трафика на хора или други престъпления.

Още: Феминистът, който много обичаше жените: гениалният Пучини

Още: В Русия: Заплатите растат, пенсиите падат

Actualno.com припомня, че по-рано през февруари страните от ЕС неуспяха да се споразумеят за създаването на обща Европейска прокуратура. България досега винаги принципно е подкрепяла идеята за Европейска прокуратура, която да разследва измамите с еврофондове. За такъв единен орган страните членки заговориха по-сериозно още в края на 2015 г., макар предложението да беше на масата на преговорите отдавна.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес