Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За да спаси европарите за наука и образование, МОН се отказва от управлението им и прави нова агенция

01 септември 2017, 11:30 часа • 7571 прочитания

В опит да предотврати окончателното блокиране на европейското финансиране по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж”, Министерството на образованието и науката (МОН) предлага създаването на нова Изпълнителна агенция, която да поеме управлението на европейската програма, предава БГНЕС.

Основният мотив на образователния министър да предложи създаването на ИА ОПНОИР е предварителен одитен доклад на ЕК от началото на годината, в който бяха посочени 14 констатации, от които 6 “критични”, по отношение управлението на европарите за наука и образование.

Actualno.com припомня, че тогава Брюксел замрази плащанията към България. Основната критика на Европейската комисия бе, че по време на мандата на бившия вицепремиер и министър на образованието Меглена Кунева, чийто главен секретар бе настоящият министър Красимир Вълчев, МОН, от една страна, се явяваше Управляващ орган на програмата, а от друга, страна и бенефициент. Точно това доведе и до временно прекратяване на европейското финансиране за наука и образование.

От документите, публикувани за обществено обсъждане, не става ясно дали България ще претърпи загуби под формата на финансови корекции заради решението на бившия министър на образованието Кунева да постави Управляващия орган на оперативната програма под контрола на министерството.

Най-критична е констатацията, свързана с необходимостта от разделяне на функциите в рамките на Министерство на образованието и науката между Управляващ орган и Бенефициент. Образователният министър уточнява, че след поредица от срещи и консултации със съответните експерти в ЕК и с представители на основните институции у нас, свързани с управлението на европейските средства, се е стигнало до общо разбиране – Управляващият орган на програмата за образование и наука да се обособи в самостоятелна Изпълнителна агенция.

“Предвижда се новата организационна структура да се изгради при спазване на принципа на разделение на функциите, в съответствие с логиката на изпълнение на оперативната програма, така че да се гарантира прецизното и срочно спазване на всички правила за управление, изпълнение, разплащане и приключване на проектите”, отбелязва министър Вълчев и уточнява, че “за първи път в страната Управляващ орган на оперативна програма ще бъде изведен от структурата на министерство, като се обособи в самостоятелна Изпълнителна агенция”.

Предвижда се агенцията да има обща численост 106 щатни бройки, разпределени между две дирекции в общата администрация и една главна дирекция и три дирекции в специализираната администрация. В новата структура ще бъдат запазени експертите, които в момента работят в Управляващия орган и чиито образование, опит и професионални компетенции съответстват на експертните профили и длъжности в новата агенция. Ръководните позиции в новата изпълнителна агенция (вкл. изпълнителен директор, заместник-изпълнителен директор, главен секретар, директор и т.н. до ниво началник-отдел), както и всяка свободна експертна позиция, ще бъдат заемани след провеждане на конкурси.

Министерството на образованието и науката е поставено в ситуация, при която създаването на новата управленска структура е единствената възможност парите за образование от ЕС да бъдат спасени.

Стотици хиляди ученици и студенти, десетки хиляди учители, преподаватели и учени, очакват рестартирането на временно замразената от Брюксел програма, за да успеят да реализират проектите, с които са кандидатствали за европейско финансиране до 2022 година. Очакванията са правителството да подкрепи създаването на новата Изпълнителна агенция в началото на октомври месец.

Справка към 31 август 2017 г. на изпълнението на оперативните програми сочи, че при бюджет от 1,37 млрд. лв. на “Наука и образование за интелигентен растеж”, усвоени са едва 6,73% или 92 млн. лв., от които - само 61 млн. лв. са отпуснати от Европейската комисия, а другите са от държавния бюджет.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес