Ученици в 10-ти клас на чирпанското СУ „Пейо К. Яворов“ „осъдиха“ на осем години лишаване от свобода при първоначален строг режим на изтърпяване, мъж извършил грабеж на чанта от студентка. Не, това не е филм или художествен разказ. Сцената е част от възстановка на наказателен съдебен процес по действителен случай. Тя се прави за първи път извън съда, а именно в киносалона на училището, който бе "превърнат" в съдебна зала. Според магистратите за един ден, подсъдимият е нарушил закона в условията на опасен рецидив. Затова „ученическият съдебен състав“ повиши допълнително наказанието му.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
В ролите на съдия, съдебни заседатели, подсъдим, прокурор, адвокати, вещи лица и свидетели, които бяха призовани и разпитани, се превъплътиха общо 14 ученици. По време на импровизирания процес десетокласникът Ангел Христов разказа как "престъпникът" издърпал чантата на пострадалата студентка и избягал. Вътре имало мобилен телефон, пари и сребърни бижута. На виковете на момичето се отзовали две свидетелки, на които пострадалата разказала какво се е случило и те извикали полиция. Дамската чанта била намерена по-късно празна.
Престъплението е било заснето от охранителните камери на близко заведение, а записите били предадени доброволно на полицията. По време на „делото“ съдът „разпита“ пострадалата и двете свидетелки. Беше извършена очна ставка за изясняване на противоречия в показанията на трета свидетелка и на самия подсъдим. Като веществено доказателство бе предоставена чантата на студентката, намерена след грабежа. След като изслуша доводите на прокурора и адвоката на обвиняемия, съдът се оттегли на съвещание, след което оповести решението си.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
Подготовката за възстановката на съдебния процес с учениците от Чирпан продължи три месеца. Тийнейджърите бяха подпомагани от двама съдии и шестима съдебни служители от Апелативен съд-Пловдив. „Основната цел на тази и други инициативи е младите хора да се запознаят с работата на съда и да повишат правната си култура“, заяви председателят на Апелативен съд – Пловдив - Магдалина Иванова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман