„Училищата ще имат свобода. Ако някое училище желае да реализира хибриден образователен процес, въпреки че такъв се организира трудно, то може да го направи, но това означава два пъти повече класове“. Това каза пред БНР образователният министър Красимир Вълчев за началото на учебната година от септември.
Той подчерта, че родителите имат право на избор, а „единственият дискусионен въпрос, който се оформя е дали това да бъде единствено по медицински причини или въз основа на личен страх“. Все пак той добави: „Трябва да намерим разумната граница, смятам, че ще подходим отговорно. Ходеното на училище е свързано с елемент на обвързаност“.
Как може да стане това "хибридно обучение"?
„Дистанционната форма на образование, която стартирахме от началото на извънредното положение в страната, не е организирана от училище. Това беше обучение в електронна среда при запазване на дневната форма. Част от училищата ще стартират ефективно дистанционна форма на обучение. Учениците могат да се включат в обучение в училища-центрове за дистанционно обучение. Това е едната алтернатива, другата е – запазвайки дневната форма на обучение, до 30 дни да могат да се обучават едновременно чрез виртуална връзка в реалната класна стая", обясни Красимир Вълчев.
Образователният министър с повече подробности как ще се учи в условия на COVID-19
Министърът подчерта, че за всеки случай, при който се установи заразяване с коронавирус в училище, ще се прави анализ на конкретната ситуация. При установен случай на COVID-19 в училище ще се тестват всички контактни
Вълчев изтъкна, че увеличението на заплатите на учителите от догодина с 15 на сто ще е факт независимо от това дали той ще е все още министър.
1260 лв. става стартовата заплата за учител